View Single Post
Eski 22-05-2014, 08:14   #1
menekşecibaba
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Afrika Menekşesi Hibrit Projesi İçin Gerekli Bilgiler

Yaklaşık 10 senedir Afrika menekşesi koleksiyonu ve üretimini yapıyorum . Bu süre içerisinde yurt dışından getirttiğim kayıtlı hobby menekşesi dediğimiz hibrid menekşe türlerim yaklaşık 600 e ulaştı . Bu kadar çeşidin muhafazasının ve bakımının ne kadar zor olduğunu menekşe severler iyi bilirler . Bu kadar çeşit e ulaşmış iken artık bunu bir üst kulvara çıkarmanın zamanının geldiğini düşündüm. Ve bu projeyi oluşturmaya karar verdim. Bu konuda bana yer veren ve yardımcı olan Agaclar.net e de teşekkür ederim.
Çeşidim in çok , yerimin az olması ve ayrıca bu alanda daha büyük bir hamle oluşturabilmek için dünyada bir benzerini görmediğim böyle bir ortak çalışma aklıma geldi.
Afrika menekşesi imece hibrid projesi
(Elimdeki hybrid menekşeler üzerinde yaptığım kayıtlı tozlaşmalarla elde ettiğim tohumları ister tohum olarak ister çimlenmiş olarak , o konuda tecrübesi ve ilgisi ve yeri olan arkadaşlara vereceğim . Bu tohumlardan çıkan bitkilerden beğendiğimiz çeşitleri takibini 3 nesil boyunca yapacağız.
3-4 sene sonra Türkiye olarak AVSA ya tescil lerimizi yaparız.
Örneğin:
Adirondack Moon "picasso" Üretici -S.Sorano
Bizde de:
Samiulus "picasso" Üretici -D.Uygun
yani benim tek isteğim hybridizers olarak geçmek.
Yetiştirecek olan kişi de hem kimsede olmayan 100'lerce menekşe sahibi olacak hem de çiçeğin ismini o koyacak.)

Faaliyetimiz üç safhada olacak =
1.kısım tohum aşaması.
2. kısım üç nesil istikrarlı üretim.
3. kısım AVSA ya kayıt aşaması.

Yöntem ne olursa olsun önemli olan kayıtların tarihlerin düzenli tutulmasıdır.
Sonuçlarda önemli olan elde edilen melezlerin istikrarlı büyüme göstermesidir.
Avşa kaydı için dikkate alınması gereken üç ardışık nesiller boyunca istikrarlı büyümedir.
1.kısım tohum aşaması .
Genellikle anne bitki yaprak özellikleri için seçilir.İkinci çiçeklenme dönemleri uygundur.
Çaprazlanacak bitkilerden bilhassa ana olacak olanın toprağı taze olmalıdır , 4-6 aylık tohum gelişmesi sırasında gerekli besini ve ışık ve ısıyı almalıdır , toprak değişimi bitkiyi strese sokup tohum oluşumunu negatif etkiler.
Ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz : Afrika Menekşesi Hibrid Çalışmaları
2. kısım üç nesil istikrarlı üretim.
Bu safhada da yapılması gerekenler tohumdan yeni bitkilerimizi elde etmek , çıkan yeni menekşeler içinden en güzellerini seçmek ve bu seçtiğimiz menekşeleri yapraktan üreterek 2 nesil daha aynı istikrarlı özelikli olanlarını tespit etmek. Yani toplam üç ardışık nesil istikrarlı büyüyen menekşeleri onaylamak. Bunun içinde her çiçeklenme de forum üzerindeki sayfalarda resimlerini paylaşmak.
Afrika menekşelerinde tohumla üretim
3. kısım AVSA ya kayıt aşaması.
Bu son safhada tespit ettiğimiz yeni türleri gerekli bilgiler ve tarihleri ve resimleri ile AVSA ya kayıt ettirmek.

----------------------------------------------------------------------------------
Tozlaşmayı bu şekilde yapabilirsiniz . Temiz bir yüzeyde aynı çiçek üzerindeki olgun polenleri parçalayıp yine temiz bir fırçayı polen tozlarına bulayıp uygulamak istediğiniz diğer bitkilerde kullanabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 01-07-2014 saat 16:32
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön