View Single Post
Eski 21-05-2014, 19:26   #324
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Amerika'dan gelen Caprice ve Dalmatica türü esans kokulu irislerimi kurtaracağım gibi duruyor..
Bunlar, 3-4 günlük yolculuk süresince bavul içinde sararmış, perişan halde geldiler bana..Ekerken pek umudum yoktu..

Çok süzek bir ortama sığ ektim bunları..

10 gün kadar sonra kuruyan yaprakları tamamen temizledim..Birinde hızla 2-3 diğerinde 2 yeşil yaprak oluşmaya başladı..

Oldukça umutlanmıştım..

Rizom başlarını ara ara kontrol ediyordum..Derken birisinin başında bir yumuşaklık hissettim..Eşeleyip baktım..Çürümeğe başlamıştı rizomu..
Keskin bir bıçakla kestim çürük kısmı..Kolonyalı mendille bir güzel temizledim yarayı..Ardından bir kağıt mendile bolca kolonya dökerek kesik yerde 10 dakika kadar beklettim..
Faydası oldu, çürük durmuştu..3-4 gün sonra kesik yer büzüşüp kurudu..5-6 gün sonrada tam kesik yerin altindan yeni bir göz uyandı..Şimdi oadan yeni yeni yaprakların gelişmesini bekliyorum..Bu irisim böylelikle kurtulmuş, yeşermiş oldu..

Diğer tür iriste de 2 yeşil yaprak oluşmuştu ilk ektiğim günlerde..
Ama 2 günden beri yaprağın birinde bir solgunluk göze çarpıyordu..
Bugün yokladım..Yaprağın dip kısmı sulanmış, çürüme belirtisi vardı..Koparıp attım..Tek yaprak kaldı üstğnde şimdilik..
Derken, onun da rizomunu yokladım..
Uç kısmında onun da çürüme vardı..
Rizomun etrafını temizledim ve çürük kısmı küçük bir tornavida ucuyla iyice temizledim..
Kolonyalı mendille temizledim kovuk kısmı ve yine diğer iriste yaptığım gibi kolonyalı bir kağıt mendil parçasını 10 dakika kadar tuttum o temizlediğim kovuk kısımda..

İnşallah ondaki çürüme de durur ve yarayı onarır..ardından da yeni bir filiz çıkarır..

İleride bu tür durumlarla karşılaşan olursa, benim bu kurtarma tecrübemden yararlanırlar diye, daha sonraki gelişmeleri de aynen aktaracağım buraya..
Benim bilmediğim hususları veya tecrübelerinizi de bana buradan aktarırsanız çok çok sevinirim.

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön