View Single Post
Eski 14-05-2014, 11:22   #23
dostca
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Bence sinekler için elektrik süpürgesi ile biraz mesafeli olarak toprağı içine çekmeyecek şekilde sinekleri alabilirsiniz, ara ara yaparsanız azalacak bir müddet sonrada yok olacaklardır. Evdeki uçan ve tavana yapışan sinekleri de aynı yöntem ile süpürgenin temizleme başlığını çıkarıp içeri çekebilirsiniz. Zerrin hanım aynı sorun benim çiçeklerde de mevcut ben fıs fıs içine sıvı sabun veya arap sabunu (1 lt suya,1 yemek kaşığı sabun) eritip onunla yıkıyorum..yaprak sayısı az ve yaprak boyutu büyük ise bir kaba bu sıvıyı koyup fırça ile elime alıp temizliyorum. Zaman içinde tekrar oluyor.. Yeşil bitler için sabun su bir tatlı kaşığı yağ ve sarımsağı dövüp suyla seyreltip süzüp bu karışıma karıştırıp fısfısladım 2-3 gün arayla yapınca yok oldular.. Çamaşır suyu da etkili sanırım yarım litre suya birkaç damla domestos koyup onunla da yaptığım oldu..altına naylon poşet koyup sıvının toprağa karışmasına engel oluyorum.. Sıvı sabun veya arap sabunu yok ise banyo sabununu bıçak yardımı ile kazıyıp bunu sıcak veya ılık suda bir akşam bekletirseniz aynı işi görecektir. Kullanmadan önce süzerseniz fıs fısın gözü tıkanmamış olur..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön