View Single Post
Eski 10-05-2014, 14:03   #345
angvil
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2014
Lütfen bana biraz bilgi verin. 2 yıldan fazladır aloe vera yetiştirmeye çalışıyorum ama başaramıyorum. Aloe vera güneşe koyunca kırmızılaşıyor ve kuruyor. Güneşe koymayınca toprak hep ıslak kalıyor yumuşuyor ve çürüyor. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. Ben bir yerde yanlış yapıyorum ama nerede bilemiyorum. Elimde ölen bir aloe vera da yok. Yani yaşatıyorum ama bir yaprak verse diğer yaprak gidiyor. Geriliyor , ilerliyor ama büyümüyor. Bu süküllent ama ben daha güneşte verim alamadım. Hem aloe vera var hem de Aloe ciliaris. Geçen gün Aloe ciliaris i dışarı çıkardım bir kaç gün yağmur da yağdı. Bir baktım kahverengi olmuş . Hemen içeri aldım. Şimdi tekrar yavaş yavaş yeşile dönüyor. Kahverengi eden aşırı sumudur yoksa güneşmidir anlamadım. Çünkü içerde suluyorum öyle olmuyor. İzmirde hava bu bitki için uygun mu değil anlamadım. Toprak çeşitleri de denedim. Kumlu, torf, suyu süzen, suyu tutan. Toprak hacmi ise etrafta coştuğunu gördüğüm aloe veraların toprakları kadar. Lütfen yardımcı olun.

angvil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön