View Single Post
Eski 08-05-2014, 21:41   #234
nicholai hel
Ağaç Dostu
 
nicholai hel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 27-09-2010
Şehir: Antalya
Mesajlar: 883
Bir tohumu sığ saksıya ekerek zaten ilk müdahaleyi yapmış oluyorsunuz Sayın Erdemy. Bu aşamadan sonra, onu o dar ortamda yaşatmak için gerekli zamanlarda müdahale etmek zaten sizin için kaçınılmaz olacak.

Hiç müdahale etmeden bir ağaç yetiştirmek için onu bahçeye dikmeniz gerekir. Hatta sulamayı da bir müdahale olarak sayacak olursak, ki öyledir, ikliminize uygun ve o coğrafyada kendiliğinden yetişen bir türün tohumunu ekmelisiniz ki hiç müdahale etmeden, eğer şansı da varsa büyüsün, gelişsin.

Şöyle örnekleyeyim, bir kuş doğada doğar, büyür, kendi kendine beslenir, gelişir, ürer, zamanı gelince de ölür.
Siz o kuşu alıp bir kafese koyarsanız, sonra da ona yiyecek vermezseniz, temizliğine özen göstermezseniz bu doğal değildir, yaşamaz, çünkü o artık doğal ortamında değildir.

İlla tellemeyle dallarına şekil vermek zorunda değilsiniz, fakat belirli aralıklarla budama yapmanız gerekecek. Çünkü ağacınız o hapsettiğiniz saksıyı kabul etmeyecek, genetiği gereği sürekli büyümek isteyecek, hem toprağın üstünde, hem de altında. Bu nedenle sizin bunu sınırlamanız, hem dallarını hem de köklerini belirli aralıklarla budamanız elzem olacak.

Bunu da şöyle örnekleyeyim, yavru bir şahini alıp bir muhabbet kuşu kafesine sokabilirsiniz. Bir süre bakabilirsiniz de. Sonra (şahini budayamayacağınız için ) o kafesi sürekli büyütmeniz gerekecek. Hatta bir süre sonra yapacağınız en büyük kafes bile o vahşi kuşa dar gelecek.

Bir ağacın bonsai olabilmesi için, Sn. badrobot'un da anlattığı gibi, belirli özellikleri olması gerekir, bunlar da ancak doğru uygulamalarla gerçekleşir. Eğer amacınız hiç müdahale etmeden bir ağaç yetiştirmekse, agaclar.net'in diğer forum başlıklarında istediğiniz türle ilgili istediğiniz bilgileri alabilirsiniz. Ama amacınız bir bonsai yetiştirmekse, biz size yardımcı olabilmek ve hep birlikte bu hobiyi geliştirebilmek için buradayız. Siz istekli olduğunuz sürece biz de elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.

Forumumuzda hali hazırda yeni başlayanlar için çok detaylı bilgiler mevcut, onları okuyarak başlayabilirsiniz. Aklınıza takılan her konuda da, bilgimiz ve tecrübemiz yettiğince, dilimiz döndüğünce size yardımcı olmaya çalışırız.

İyi günler, ya da hoşgeldiniz.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön