View Single Post
Eski 08-05-2014, 20:41   #231
badrobot
Ağaç Dostu
 
badrobot's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-08-2011
Şehir: Manisa
Mesajlar: 2,734
Sn.Erdemy.
Bu söylediklerinizi bir şaka olarak kabul ediyorum. Sizin mantığınıza göre; sakısya otobüs sığdırma gibi bir işlede karşımıza çıkabilirdiniz o zaman.
Bonsai kelimesinin anlamı saksıdaki ağaçtan çok daha öte bir şeydir. Öncelikle bunu size şöyle anlatayım; aslında sihirbazların yaptığı gibi bir ilizyondur, bonsai sanatı. Herhangi bir ağaca veya çalıya bilinçli müdehalelerde bulunarak, bitkiyi işleyerek ve bitkininde bu mudahalere karşı tepkiler vererek zamanla o bitkinin sanki 400-500 yıllık bir ağaç gibi görünmesi olayıdır. Bakan kişi o bitkiyi ne kadar mini boyutlarda olsada eğer ağaç gibi görebiliyorsa sanatçı okadar başarılıdır.
Sizin yaptığınızın ne bonsai'yle nede ağaç yetiştiriciliğle bir alakası yok. Yok çünki; ağaç yetiştiriciliği yapsanız ağacınızı ya bahçeye ve ya derin ve geniş saksılara almalısınızki kök yapısı özgürce gelişsin, bedeni serpilsin. Yok eğer sığ saksıda bonsai yapacağım diyorsanız ozamanda tüm bonsai konularını zaman içinde öğrenip ağacınıza gerekli zamanlarda müdehale edip işin gereğini yapmanız gerekir. Sizinkisi ikisinin ortası ve hiç birinin gereğini yapmamak gibi bir şey.
İyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön