View Single Post
Eski 06-05-2014, 11:28   #8
nicholai hel
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Burada yine bir konuyu açıklama ihtiyacı duyuyorum. Sizde bir önceki mesajınızda zaten bunun ipucunu vermişsiniz.
Ben şunu anlatmaya çalıştım; dalı inşaa ederiken çatallanmayı en başta bir kere yapılmasını anlatmaya çalıştım. Evet bu sizinde ifade ettiğiniz gibi ağaçta bir duraksamaya sebep olacağı kesin, fakat bu çatallnamayı en başta (çizimimde olduğu gibi) bir kere sağladıktan sonra talii yoldan otobana çıkmış son model araba gibi oluyor, dalın kalınlaşması.
Elbette sık sık budarsanız yine bir işe yaramaz, ha bire çatalanma olur ve ağacınız ince dalcıklardan görünmez bir hale gelir. Buda bizim pek istediğimiz bir durum değildir zaten.
Gittikçe yaprak dökenlere doğru kayıyoruz gerçi ama bu yöntem türe göre değişiklik göstermekle birlikte kullanılabilir. Doğru zamanda yapılan tek bir uç alımıyla o dal için bir yerine iki zirve oluşturursunuz. Sonrasında yine serbest gelişimle ikiye ayrılmış o dalın asıl gerekli olan dip kısmı daha hızlı kalınlaşır. Özellikle uç alım stresini birkaç günde atlatan çok iştahlı türlerde faydalı olan bir yöntem. Dediğiniz gibi, tekrar rahatsız etmemek şartıyla.

Sanıyorum bu konudaki kafa karışıklığını gidermişizdir.

Ağaca dönsek iyi olacak.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön