View Single Post
Eski 05-05-2014, 15:24   #383
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
dallarda kuruma başladı.

merhabalar. beraber edindiğim iki mugonun birinde dallarda sararma ve kuruma başladı. diğeri sağlıklı durumda. Aynı yerde aynı ortamda duruyorlar. sulamalarını birlikte aynı zaman ve sıklıkta yapıyorum. gübre keki kullanıyorum ikisi içinde. önce bir daldaki sürgünde sararma başladı, daha sonra dala yayıldı, sonrada yanındaki dalda başladı. geçen günde diğer bir dalda başladı. önce dalı tellerken zarar verdim diye düşündüm( telleme işleminin üzerinde çok zaman geçmişti) kuruma diğer dala geçince, yaygınlaşınca endişelenmeye başladım. köklerde problem olduğu şüphesi oluştu bende. İğne yapraklılarda kök yapısı ile dallarda birebir bağlantı olduğunu okumuştum. kabaca ifade etmek gerekirse her dal için bir kök gibi. yani kök budaması yaparken bir kökü tamamı ile alırsanız, o kökün beslediği bir dalı etkilemiş hatta öldürmüş oluyorsunuz gibi bir yorumdu. buradan hareketle dallarda yayılan ve devam eden bir kuruma aynı zamanda köklerinde devam eden bir sorunu olduğu anlamına mı gelir? en son sulama yaptığımda zarar oluşan ağacın suyu daha çabuk bir şekilde ve daha fazla oranda alt tabağa süzüldü. buda bana kök sistemi su tutma yetisini mi kaybetti sorusunu aklıma getirdi. kök sistemi zarar gördü ve görmeye de devam edecekse bu ağacı kaybediyorum demektir. acaba bu dönemde köklere müdahale etmeli miyim. kök çürümesi mantar vb sorunlar var ise bu bütün kökleri etkileyecek zarar gören kökler uzaklaştırılmalı diye düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

kuruyan dallar ve ağacın genel görünümü
IMG_7517.jpg

yeni kuruma başlayan dal. diğerleride böyle başlayıp kuruyup gitmişti.
IMG_7516.jpg

ilk kuruyan dal
IMG_7514.jpg
20140427_073519.jpg

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön