View Single Post
Eski 08-07-2007, 20:14   #2
Müjgan
Ağaç Dostu
 
Müjgan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-08-2004
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,544
20-100 cm boyunda, kötü kokulu çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri hermafrodittir. Nisan-ağustos aylarında sarımsı-mor beşgen çiçekler açar. Olgunlaştığında bir kapak ile açılan siyah kapsül meyvasında çok sayıda küçük tohum taşıyan, yumuşak tüylü, bir veya iki yıllık otsu bitkidir. Bir yıllık bitkilerde sıklıkla mor pigment bulunmaz.
Yüksek alkali toprakta büyüyebilen bitki özellikle kuru toprağa ihtiyaç duyar. Gölgelik alanlarda büyüyemez. Kayalık yamaçlarda, eski duvar ve yıkıntılarda 1200 m yüksekliğe kadar bulunmaktadır.
Ban otunun tüm kısımları son derece zehirlidir. Zehirlenme belirtileri; görme bozuklukları, katılma, ileri safhada kalp ve solunum yetersizliği nedeniyle koma ve ölümdür.

Tıbbi bitkiler sınıfında yer alan Ban otu’nun tamamı analjezik yani ağrı kesici ve uyuşturucu özelliktedir. Hitit dönemi tabletlerinde Ban otu tedavi amaçlı kullanılan bitkiler arasında sayılmaktadır. Geçmişte diş ağrısına karşı kullanıldığı belirtilmektedir. Yapısında bulunan hyosin bazı ağrı kesici ilaçların etkin hammaddesidir. Ancak, zehirli olması nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.


Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön