View Single Post
Eski 15-04-2014, 23:53   #188
muallimayhan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Çalışma Prensibi : Gaz lambalarındaki fitil alt hazneden gaz yağını çekmesiyle benzer bir mantıkla çalışır. Eskiden meyve kasalarının kenarlarında pamuk beyaz ipler olurdu. Şimdilerde kullanılmıyor. Önce onları deneyim dedim bulamadım. Sonra fitil alayım onunla deneyim dedim çok pahalı geldi. Aynı gün pazarda 4 tane pamuk atlet 10 tl ye satıldığını görünce aldım onları ve bir tanesini ince şeritler halinde kestim. Perlitin içine 5 cm kadar alt tarafına köklere yakın yerlere serdim. Diğer ucunu da yarısını kestiğim 5 litrelik pet şişelere doldurduğum besinli suyun içine attım. Yaklaşık 2 saat sonra suyun pamuk bez üzerinden taşınarak perlitlere kadar geldiğini gözlemledim. Perlitin 5 cm alrında bir kat peçete sermiştim ve üzerlerine domates tohumlarını ekmiştim. Peçeteyi sermemdeki maksat tohumun aşağılara kaymasını önlemekti. 4. haftanın sonunda sınıfta kurduğum düzenekteki tohumlar bu sulama sistemi ile yaklaşık 5 cm.lik boya erişmiş oldular. Sulamayı kolaylaştırdım. sadece 2 haftada bir pet şişelerdeki eksilen suyu takviye ediyorum. Domateslerin yanında bir iki tane de salatalık ve kavun ektim.

Eklenen Resimler

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön