Konu: Siyah Gül
View Single Post
Eski 15-04-2014, 18:36   #17
-Esin-
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Sn. A NOMAD'ın ve sizin siyah gül hayranlığınızı ve sevginizi anlıyorum Sn. ÇİÇEK. Siyah bir çiçekte sıradışı bir renk, şaşırtıcı ve gerçekten dikkatleri bir anda kendine topluyor ama ben siyah renge çok mistik, sihirli veya ulvi bir anlam yüklemiyorum. Çiçeklerde renklerin oluşumu hem genetik hem de çevresel faktörlere dayanır. Halfeti'deki siyah güllerin yer değiştirince renginin değişmesi de bu yüzden zaten. Sadece genetik bunda etkili olsaydı dünyanın neresine götürürseniz götürün o gül siyah olarak kalmaya devam ederdi. Bölgenin sıcaklığı, bitkinin güneş görme süresi, toprağın kimyasal yapısı, sulama suyunun pH'ı gibi faktörlerin hepsi çiçek rengini değiştiren şeyler. Eğer hepsini Halfeti'deki ortamla aynı hale getirebilirseniz ordan aldığınız gül yine siyah açar.
Bu arada siyah olarak gördüğümüz renk bitkinin hücrelerinde mor ve kırmızı pigmentlerin aşırı oranda birikmesiyle oluşur. Dolayısıyla Sn. Güler'in bahçesinden örnek gösterdiği güldeki gibi koyu bordo bir renk de siyah olarak tabir ettiğimiz güle çok yakın ancak ondan biraz daha az pigment depo etmiş bir gülde görülür. Olay yalnızca bundan ibaret. Ayrıca siyah sadece gülde görülebilen bir renk değil, başka bir sürü çiçekli bitkinin siyah varyeteleri var. Örnek olarak petunya, gülhatmi, hercai menekşe, lale, gala, nemophila gibi bitkileri verebilirim.

Sevgiler...

Düzenleyen -Esin- : 29-04-2014 saat 23:31
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön