Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 14-04-2014, 11:00   #1
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
TCM / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : İzmir - Ödemiş - Gölcük Yaylası

Bahçenin büyüklüğü : 1.001 m.kare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Mevcut göl sebebiyle özellikle yazın oldukça nemli, mevcut yaylalarımız içerisinde en rüzgarlı olanı, yağış olarak tipik akdeniz iklimi diyebiliriz, tabi rakım dolayısıyla yazları çok sıcak değil.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : İl olarak bakarsak 9b, ancak yayla olduğu için bu şekilde değerlendirme sanırım pek doğru olmayacak. Tahminimce kışın sıcaklık -10 derecelere ancak düşüyordur.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık yayla evinin bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Kiraya verilen tarla

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : İki

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır-hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Yarı profesyonel kişiler ile birlikte.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ev harici tüm alan ziraat yapılmaya müsait, ayrıca küçük bir kümes mevcut 10 m.kare civarı.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Ekilen dikilen meyve, sebze ve çiçeklerin gelişimini tamamladığını görmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Büyük ceviz ağacı, randımansız armut ve miadını tamamlamak üzere olan elma ağacının yanında, son üç yıl içerisinde bizim diktiğimiz, vişne, kiraz, kestane, ceviz, armut(deveci), elma(fuji, doktor), erik, badem, şeftali, nektarin, kivi.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Bu yıl içerisinde kendim tohumdan yetiştirmeye başladığım pek çok çiçek ve sebze.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Halen yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sondaj suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :İsraf etmemeye çalışıyorum.

Toprak özellikleri : Tarım toprağı.

Kompost yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Olaya yeni başladık

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : Kısmen

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : ?

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Tarla faresi, birkaç kez görüldü.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Vahşi?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Çevre dağlarla çevrili.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : ?

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Düzenleyen TCM : 15-04-2014 saat 08:22 Neden: kalınlaştırma
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön