View Single Post
Eski 10-04-2014, 21:26   #14
sardunaki
Ağaç Dostu

sardunaki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Merhaba,sayfanız hayırlı olsun öncelikle hoşgeldiniz.Benimde evim yol üstünde ve aynı sorunla karşılaşıyorum toz konusunda.Ben bazı çiçeklerimin yapraklarını elimle yıkıyorum,bazılarına sprey şişesiyle su sıkıyorum bazılarınıda ufak fırçalarla temizliyorum.Hepsi ayrı bir temizlik gerektiriyor.

Fotograflarda dikkatimi çeken bazı noktaları söylemek isterim size.Çiçeklerinizin topraklarının vadesi dolmuş gözüküyor.Birde toprağın üstündeki sarımsı beyaz tabaka topragın kalitesinin artık bitmiş oldugunun habercisi cinsinden.Direkt çeşme suyu veriyorsunuz sanırım çiçeklerinize.1 kovada en azından 1 gün dinlendirip verirseniz çiçekleriniz buna bayılır.Kaynamış yumurta suyu,yumurta kabukları,çiğ bikaç parça balık,yıkadıgınız sebze meyve suları,çeşitli sıvı gübreler,katı gübreler ve illaki her yıl toprak değişimi şart diye düşünüyorum.Belli aralıklarla bunları yaparsanız çiçekleriniz coşacaktır.
Öyle ilginç ki toprak bir süre sonra vitamin ve mineral değerini yitiriyor ,çiçeğe verdiği için.Düşünsenize toprak kalsiyuma bile ihtiyaç duyuyor bir süre sonra.Kulağa komik gelebilir ama lütfen ilgili sayfalarda bunları bir araştırınız.Erkan Şamcı beyin bilgileri ve tecrübesi size yol gösterecektir.Bende kendisinden sürekli bilgi ediniyorum.

Öncelikle işe toprak ve her çiçeğe uygun saksı seçimiyle başlıyabilirsiniz.Sevgiler

sardunaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön