View Single Post
Eski 22-03-2014, 19:43   #1
topraksiztoprak
Yeni Üye

topraksiztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2014
Kimyasal Gübre neden zararlı? İsmi neden kimyasal?

Öncelikle klasik olacak ama, konu yanlış yerde ise özür dilerim.

Biraz araştırdım ama tam istediğim cevabı bulamadım. Kimya bilgimin zayıflığına verin(birazda bilgisizim bu gübre çeşitleri konusunda). İşin şu kısmını anladım; kimyasal gübre topraktaki canlılara zarar veriyor dolaylı olarak toprağa ve içme sularımızıda kirletiyor.Bu kısmı anladım.

Tamam zararlı ama benim anlamadığım kısmı daha ziyade isminin "Kimyasal" olması. (Dediğim gibi kimyam zayıftır) . Potasyum,fosfat, azot vs. bunlar zaten topraktada bulunmaz mı? Mesela potasyum, şimdi bunu biz dışarıdan verdiğimiz için mi bunun ismi kimyasal oluyor? Potasyum doğada bulunan bir şey değil midir? Yani benim bildiğim , eğer bir şey labaratuvarda(doğal olmayan yollarla) üretiliyorsa kimyasaldır ama potasyum zaten doğada bulunan bir şey.

Bunları dışardan verince toprağa zarar verdiğimiz için mi "Kimyasal" olarak adlandırmışız? Yoksa hakikaten doğal olmayan yollardan mı üretiliyorlar?

Öreneğin; potasyum, normal hayvan dışkısındaki potasyum ile kimyasal diye adlandırılan potasyum gübresindeki potasyumun farkı nedir ki biri doğal oluyor biri kimyasal?

(Toprak ve su kirliliğine yol açması durumlarını es geçelim)

Umarım derdimi açıklayabilmişimdir.

topraksiztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön