View Single Post
Eski 08-03-2014, 18:40   #1571
sar-dunya
Ağaç Dostu
 
sar-dunya's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-04-2013
Şehir: Ankara
Mesajlar: 198
Nemli durması normal ancak sürekli ıslak (böyle üstü sulu sulu) durması iyi birşey değil. Daha önce şöyle birşey bulup yazmıştım, büyük ve küçük saksılarda iyi çalışan bir kural.

Eğer bitkiyi hiç kımıldatmıyorsanız problem olmayabilir ama sularken incelerken mutlaka sarsılıyordur, bu durumlarda hareket etmeyeceği kadar sabitleyebilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla bol ışık alan bitkilerde yapraklar biraz daha açık renkli ve yaprak kenarlarında kırmızı noktacıklı oluyor. Bu arada, renklenme cinsiyle de ilgili olabilir (her bitki farklı tona kızarıyor).

Doğrudan gözlemleme şansı olan siz saksı değiştirme konusunda daha sağlıklı karar verebilirsiniz ama naçizane görüşüm kök büyümesi yoksa saksı boyunun büyümesi ek bir fayda sağlamayacaktır. Bence biraz daha bekleyebilirsiniz.

Bu arada, yakın zamandan kendi benzer deneyimimi anlatayım: Aralık sonunda sphagnumda büyütülmüş bir mini phalaenopsis almıştım (önceki ikisi sizlere ömür). Az bir miktar kökünü kaybetti, mangal kömürü parçaları ve hazır orkide toprağı karışımına diktim. Benim saksım da plastik bardaktan.

Oldukça iyi güneş alıyor, kurudukça iyi su ile sulanıyor. Büyümeye devam etmeye karar vermesi tam iki ay aldı, daha bu hafta yeşil kök uçları görebildim. Herşey iyi giderse öldürmeden açtırabildiğim ilk mini phalaenopsis olacak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mss2013 Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben arada sırada bir kaç ağaç kabuğunu alarak alt kısımlardaki kökleri ve toprağın nemini incelemek için açıp bakyorum ve alt tabakt da su bulundurduğum için iç kısımdaki ağaç kabukları ıslak ve nemli duruyorlar.. böyle olması gerek sanırım değil mi özellikle bu yaşlarında?

bitki saksının içinde hareketsiz yalnız sallanıyor elimizi değdiğimizde çok çok sıkı değil o halde ben sabitleyeyim?

evet yapraklar koyu yeşil gibi ve kenarlarında ve altlarında kırmızımsı renkler var. sanırım bu büyüdüğü anlamına geliyor?

ben o halde bugün ya da yarın orta büyüklükte bir saksı alıp yarı %20 torf %80 ağaç kabuğu şeklinde karışım yaparak orkidemin saksısını yenileyeyim mi?
yoksa daha kalsınmı bu halde..

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön