View Single Post
Eski 07-03-2014, 10:05   #72
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Arkadaşımız münevver48 chimonanthus praecox ile ilgili bazı soruları sormuş bana ama gözümden kaçmış, kusura bakmasın.

Ben bu bitkiyi çocukluğumdan beri tanırım, evimizin bahçesinde kocaman bir çalı gibiydi. Kuytu bir köşede kendi kendine açan zahmetsiz bir çalıydı.

Rahmetli annem kış aylarında kopardığı birkaç dalını vazoya koyar bütün salonun mis gibi kokmasını sağlardı.

Çok aradım ve bulduğum küçük-büyük boy fidanları Manyas'daki bahçeye diktim. Bitki ilk sene güzel yeşil yapraklar verdi, çiçekler verdi ama sonraki senelerde kuruyup gitti. Sanırım en az 5 sefer denemişimdir. O kurudu ben yeniden bulup aldım, o kurudu ben vazgeçmedim.

Kimisine 30, kimisine 75.- TL ödedim.

Bitki özel bir bakım istemiyor. Kuytu bir yeri tercih ediyor. Ben de gözümün önünde olsun diye önce arka bahçede yatak odasının yakınına diktim ki kokusu gelsin. İlk sene güzeldi, ikinci sene kurudu.
İkinci deneyimim, daha kuytu yer olsun diye yine arka bahçede korunaklı bir yere diktim orada da kurudu.
Daha sonra aldığımı yan bahçede denedim, rüzgara dayanamadı kurudu.
Bir sonrakini götürüp, salkım söğüde yakın duvar dibindeki leylandilerin yanına diktim... yaşıyor.
Başka bir tane de çim alanının kenarında yaprak asmasının sardığı araba park yerimizin yakınına diktim... hem yaşıyor hem de 3. senesi çiçekler içinde.

Bir tane de bir arkadaşımızın hediye ettiği var o da saksıda ve yaşamakta ama daha çiçek vermedi.

Gelelim deneyimlerime....
Sanırım ilk diktimlerim ilk sene yaşadılar ama kış aylarındaki taban suları onların köklerine zarar verdi ve öldüler.
Daha sonraki aşırı rüzgarı sevmedi, yaprakları hışır hışır oldu, dayanamadı.

Yaşamaya devam edenler, taban sularından uzak, nisbeten kuytu bir yerde.
Budama hiç yapmadım. yapraklarını tamamen döktükten sonra çiçek açıyor. Çiçeklenme zamanı hava durumuna göre aralık-ocak-şubat ayı olabiliyor. Çiçekleri çok kısa olmasa da çok uzun zaman kalmıyor bitki üzerinde.
Bahçem kış aylarında -4, -11 olabiliyor ama bitki korunaklı (rüzgara karşı) ise dayanıyor. Kışın sarma gereğini hiç hissetmedi.
Çiçeklenmesi yeşil yapraklarının sararıp dökülmesinden sonra başlıyor.
Kokusu harika....minik sarı çiçekleri çıplak dal üzerinde, ortası mor renkli.

Adı Chimonanthus praecox olarak biliniyor. Kalıkantus da deniliyormuş, kadeh çiçeği de.
Winter sweet (kış tatlısı) olarak adlandırılıyor.
Bahçemde mis kokulu sarı çiçeklisi var. Bir de sevgili jineop'un hediyesi ki bana kadeh çiçeği diye getirmişti, kırmızı çiçek açan (kokusuz) başka bir tür de var.

Bitkinin tohumdan da kolaylıkla üretildiğini okumuştum ama ben ne tohum topladım ne de ürettim ve bu bitki hakkında bildiklerim bu kadar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön