View Single Post
Eski 05-03-2014, 17:44   #20
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Fidanimin yavas yavas yesille bulustugu bu donemde hem bir alinti paylasayim;hem de birkac sorumu sorayim istedim.

Bahcecilik alaninda amatorlukten profesyonellige sunuculugu sayesinde yukselmis ve kendini egitmis bir isim olan Monty Don The Complete Gardener adli kitabinda meseyi su sozlerle anlatmis;

'Mese agaclari daha yesilken oldukca yumusak ve uzerinde calisilmasi kolay bir turdur;fakat yas aldikca kirilamayacak derecede kalinlasir ve kabuklasir.Meselerin kurumalara karsi buyuk bir dayanikligi vardir;cok az bir canli kisimla bile yasamini surdurebilir.Mesenin sagligi isik ve havayla dogru orantilidir.'

Tabi agacin ruzgar ve genis alana yayilmayi sevdigi kitaba dusulen notlar arasinda.Simdi gelelim sorularima;
1)Resimde gordugunuz surgunler en basta kahverengiydi simdi bu renkteler;kahverengi-yesil tonlari.Acaba yapragi acti ve kurudu mu,yoksa hala kabugunu mu ustunden atamadi merak ettim acikcasi.

2)Topraginin inanilmaz kotu oldugunu farkettim;kismetse Cuma-Cumartesi gibi akadama-kyodama ve normal toprak karisimina dikimini gerceklestirecegim.Lakin ben bu agaca zarar vermeden bu topragindan nasil ayirabilirim kokleri,ya da ayirmali miyim ? Cok balcik gibi toprak sanki bilemedim.

3)Son olarak agaci Haziran ayinda Turkiye'ye getirecegim ancak orta boylu bir saksida bile tasimam imkansiz;pratik bir cozume ihtiyacim var.Ne onerirsiniz ?

Istanbul'da hava nasil bilmiyorum ama St.Andrews'in bahari geldi,hava artik 7-10 derece gibi.Ne gariptir ki burada kalali 4 ay olmasina ragmen Turkiye'de aman ne soguk diyecegim hava benim icin tam bahar havasi oldu

Sevgiler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg foto?raf-21.jpg (35.6 KB, 234 views)
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön