View Single Post
Eski 03-03-2014, 09:50   #49
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sevgili Arkadaşlarım, değerli görüşleriniz için hepinize çok teşekkür ederim...

Bundan bir yıl önce, 19 nolu iletideki sanal çalışma ile hedeflediğim görüntüyü yayınlamıştım... Büyük oranda hedeflenen görüntüye ulaştığımı sanıyorum... Ama, bonsai-ağaç yaşıyor, değişiyor, gelişiyor ...Yaşam tesadüflerle ve sürprizlerle dolu ve en önemlisi algı-mana derinleşiyor...

Sayın Harun Parlak, eskiden oranlara-kurallara çok takılarak ağaçları incelerdim, sonra farkettim ki, çok hoşuma giden ağaçlar da da oranlar tutmuyordu. Ağaca baktığımda bende hissettirdiği beğeni duygusu kurallara katı bir şekilde uymanın doğru olmadığı kanaatini oluşturdu... Bonsai dünyasının ustalarının da örneklerindeki gibi kuralların esnetildiğini izledim... Eğer bir bonsaiye bakıldığında beğeni duygusu oluşuyorsa estetik olarak oturmuş bir çalışma demektir... Yani demem o ki; katı kurallacı olmaktansa, ağacın bizde hissettirdiği duygu çok daha önemli ve belirleyici olmalı...

Ancak,bu demek değildir ki tüm kuralları unutalım, elbetteki hayır. Estetiğin bile kendi içinde bir takım kültürel kuralları vardır...

Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın...

Düzenleyen Cemaleddin : 14-03-2014 saat 11:31
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön