Konu: Nergis
View Single Post
Eski 28-02-2014, 15:20   #1994
Revnak
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın Pria,
Daha önce cevap yazamadım.

Haklısınız soğanları bahçeye dikmeyi ben de düşündüm ancak dikmememin bir kaç sebebi var.
Öncelikle hareket ettirebilir olmak adına saksıyı tercih ettim, söyledikleriniz düşünüldüğünde evet daha fazla toprak koymalı hatta saksıyı daha büyük seçmeliydim.. Bahçem güney cepheye bakmasına rağmen bahçe duvarının yüksek olması ve solda bulunan kocaman manolya ağacı sebebiyle çok iyi güneş alığı söylemenez.
Sağ tarafta görmüş olduğunuz bölüm biraz daha fazla güneş alabilir olmasına rağmen oranın 20-25 cm altından da boru geçtiği için nergislerin kök gelişimi açısından iyi bir alan olmayacağını düşünüyorum. Küçük bir fideyi dikerken bile topraklı kısmın tamamını gömebilmekte zorlanıyorum.
Başka bir sebep de; çim olduğu için yazın sulamayı kesemeyecek olmam..

Bu şartlarda bahçeye dikebilmek için 2 seçeneğim var siz hangisini tavsiye edersiniz?
* Eğer derseniz kök kendine yol bulur, aldığı güneş ona yeter ve sulama sıkıntı yaratmaz Kasım ayında soğanları o gördüğünüz kısma dikebilirim?
* Ya da, daha da az güneş alan ancak kök gelişimi için fırsat bulabileceği diğer tarafa duvar dibine dikebilirim?

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön