Konu: Nergis
View Single Post
Eski 24-02-2014, 20:21   #1986
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın aheste,

Acaba, ''erlicheer'' nergis saksınızı koyduğunuz alan, günde en az 5-6 saat güneş görebilen bir yer değil mi acaba?

Erlicheer nergislerin çiçek verimi ve kokusu, güneş görmesi ile doğru orantılıdır..Ne kadar çok güneş görüyorlarsa çiçek verimleri ve kokuları çok artar..
Bol güneş gören bir yerde çiçek açmamaları mümkün değildir..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aheste Mesajı Göster
Sayın Pria, yeterince güneş gördüklerini düşünüyorum ama ben onlara bakamadım geçen sene hiç, bir tane açması bile bana sürpriz oldu çok sevindirdi. Ben sizden 6 adet soğan almıştım ama orda 2 si var, diğerlerini 2 sini annem, 2 sinide halam için almıştım. 2 soğandan o kadar çok üredilerki şaşırdım, çok üreyen bir cins.
Sayın aheste,

İsterseniz günde en az 5-6 saat güneş gören bir yerde olup olmadıklarını bir daha gözden geçirin veya nisan mayıs aylarında ağaç gölgesi altında kalıp kalmadıklarını değerlendirdikten sonra, hem onları yavrularından ayırıp, yavruları 10 santim aralıklı, iricelerini 15 santim aralıklı öbekler halinde biraz yanmış hayvan gübreli, süzek bir toprağa sonbaharda ekiniz..
Çiçeklerinin hem sayısının hem de kokusunun arttığını görürsünüz..
Mayıs ayı sonuna kadar sulamaya gayret ediniz..
Bir iki defa da minik gübre takviyesi yaparsanız gelecek yılın soğan kalitesi açısından çok iyi olur.

''Erlicheer'ler uygun ortamlarda çiçek yönünden çok bonkördürler..

Nergis

Ekim bakım bilgileri için bakınız:

Satılık yoğun kokulu katmerli nergis | Double Daffodil Erlicheer

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön