View Single Post
Eski 23-02-2014, 07:50   #146
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir ay kadar önce gittigidiyor tohumdünyasından 22 tanesini 2.90 tl.ye aldığım Dwarf Lupin (lupinus polyphyllus) tohumlarını birlikte gönderilen bilgilendirme kağıdında anlatıldığı gibi sıcak olmayan su içerisine 24 saat bekletmek üzere koydum. Daha sonra internette araştırmaya başladım. Lupin ler çeşit çeşit. Bendeki doğal türü (lupinus polyphyllus), sonradan üretilen tipi ise L. Russell. Genel önerilen ekiminin direk ekim yerine sonbaharda yapılması. Ancak ben bunu kaçırdığım ve nasip olursa bu sene çiçeklenmesini görmek istediğim için içeride ekim yapıp dışarıya göçürtmeyi istiyorum. Gönderilen broşür bilgisi: İç mekanda bahar, dış mekanda sonbaharda ek, 60-70 cm.boylanır. 24 saat oda ısısında suda beklettiğin tohumları plastik bardağa koyduğun drenajlı (geçirgen) toprağa 5-6 mm. derine gelecek şekilde ek. Spreyle sula, bardağın üstünü streç filmle kapa ve 10-15 dereceler arasında çimlendir. Çimlenme olunca bitkiyi köklerine kesinlikle zarar vermeyecek derecede daha büyük saksıya al. Sulama için 24 saat oda ısısında beklemiş su kullan ve aşırı sulama. Yeterli gelişim olunca bahçeye 30-35 cm. arayla ek.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön