Konu: Karideslerim
View Single Post
Eski 21-02-2014, 23:23   #29
Mr papaya
Ağaçsever

Mr papaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redbullah Mesajı Göster
Sayın Özgür.Göletin için öncelikle kerevitin sakıncasını söyliyeyim.Bunların en temel gıdaları balık yumurtaları.Yani bir dönem sonunda göletinde balık kalmaz.Hirfanlı barajı var.Oradan kerevit çıkıyor.Fakat zaman zaman bu hayvanların salgın mantar hastalıkları oluyor.Kökleri kuruyor.İşte o zamanlar balık olmaya başlıyor.hastalık geçince yine balıklar kayboluyor.Yinede istiyorsan,bu barajın yanındaki Ş.Koçhisarda arkadaşlarım var,araştırayım.Ayrıca aynı kerevitin İsparta ile Burdurdaki göllerden çıktığınıda biliyorum.Sudan çıktıklarındada galiba fazla yaşamıyorlar.Tatlı su karidesine gelince,yenmiyen,balık avlamak için kullanılan en fazla 4-5 cm olanları kastediyorsan,Hataydaki bütün göletlerde bulunuyor.Bilhassa Demirköprü göletinde.Bu mevsim olurmu bilemem.Suyun kenarına bir dilim ekmek koyduğunda hemen toplanıyorlar.Balık avlamak için kepçe ile yakalıyorduk.Çam olmaması koşuluyla marangoz talaşının içerisinde hafif nemlendirilirse günlerce buz dolabında yaşıyor.Datçadaki göletlerdede olur sanırım.Tamam dersen onuda arkadaşlarımdan araştırırım.
Esenlikler diliyorum sayın hemşerim...
isbarta civarinda varmis lakin oraya kadar gittigim halde canlisini temin edemedim.

balik yumurtasini yeselerde sanirim buyumusleri yiyemezler. zaman zaman balik yavrusu takviyesinde buluna bilirim gole.

karides brda azmaklarda dediginiz ufak karideslerden var simdiye kadar gordugum en irisi 3 cm kadardi dediginiz gibi burdada balik yakalamakta kullaniyorlar cim cim **** tek tek dyorlar.

benim aradigim 10+cm olanlar yani yenilebilir boyda olanlar.

bu konularda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

selam bilgiler icin cok tessekkur ederim.

Mr papaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön