View Single Post
Eski 20-02-2014, 20:06   #40
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sevgili Şafak ve Sagol; görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim...

En alt sağ dalın gereğinden fazla kalın olmadığını düşünmekle beraber önerdiğiniz gerekli tedbirleri de her ihtimale karşı gözönünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum. Bu dalın göze kalın gelmesinin sebebi, sol alt dalın yeterince gelişememiş olması, yani gerektiğinden ince olması. Sağ alttan ikinci dal ise hikayesinde de izlediğiniz üzere 2011 de planlı bir şekilde büyütüldü (ilk iletinin 5. fotosu), sonra onun altındaki dal ve en alt sağ dalın karşısındaki dal kesilerek ağaca yeni görünüm verildi... Yani demem o ki bu ağacın alttan 2. ve 3. dalı olması gerekenden ince, bu da en alt dalın olduğundan kalın algılanmasını sağlıyor diye düşünüyorum... En alt sağ dalın tek eksiği bence gövdeye yakın şubelerinin olmaması, sabırla oradan sürgün vermesini bekliyorum... Bunu zorlamak için de dalı geriye doğru biraz budamam gerekli sanırım.
Sayın Sagol; son fotoda dikkat ettiyseniz ağacın hacmini biraz daralttım... Şimdilik ancak bu kadar oldu...Ağacın hacmini daraltma öneriniz, en alt dalın gövdeye yakın yerinden sürgün vermesiyle doğru orantılı... Eğer oradan sürgün verirse önerdiğiniz hacme yaklaşabilirim...

Bu ağaç için geriye baktığımda, radikal budamalar yapmaya karar vermek benim için sancılı bir süreç olmuş, yaklaşık bir ay karar verme aşaması yaşamışım... Şafak'ın en alt dalı budama önerisi bunun için bana ağır geldi... Bu hiç yapılamayacak anlamına gelmez tabi ki ... Şartlar bunu gerektirirse elbette yapılabilir...Ayrıca Şafak'ın ilk önerdiği biçimin ben de Sagol gibi denge sorunu olduğunu düşünüyorum...

Sevgili arkadaşlar görüş ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim...

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön