View Single Post
Eski 15-02-2014, 11:02   #104
gondag
Ağaçsever

gondag's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2008
merhaba ben gondag, aslında daha çok dış mekan bitkileri ile ilgileniyorum ama orkide gözdelerimden, bu konuda birkaç yıl ve birkaç saksıdan fazla deneyimim yok, ancak ilk kez muazzez ilmiye çığ hanımın evinde gördüm, vazolar ve büyük kadehler içinde su da yetişen orkideleri, evet hiç toprak olmaksızın suda yetişmiş rengarenk sağlıklı çiçekli orkideler, ilgimi belirtip nasıl yaptıklarını sordum, evdeki yardımcı hanımın ilgilendiğini söyledi muazzez hanım, bunu bir akrabamla konuştuğumda bir arkadaşlarının bu hususta özel çalışmaları olduğunu evinde suda yetiştirdiği çeşitli çiçekler bulunduğunu anlatmıştı ancak bu arkadaşlarının hiç bilgi vermediğini söyledi daha sonra bu arkadaş akrabama bir saksı kırmızı anthirium hediye etti orta boy cam bir vazo içinde kocaman yapraklı iri kırmızı çiçekli,bir yıldan fazla oldu çok sağlıklı hep çiçekli, bir ilaç şişesi içinde vitamini var belli sürelerde suya damlatıyor, benim gördüğüm yıkanıp temizlenmiş kökler vazonun içini doldurmuş zaman zaman biraz içme suyu ilave ediyor, şimdi soruyorum bu hususta bilgisi olan varmı, orkide veya flamingoyu bu şekilde sade su ya adapte etmenin bir yöntemi olsa gerek.çok niyetlendim bir saksıyı bşaltıp nazik bir banyodan sonra vazoya yerleştirmeyi ama bu kadar basit olmadığını düşünüyorum, orkidelele ilgili adaptasyona dair birşeyler okudum ama çok teknik gibi geldi bana yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

gondag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön