View Single Post
Eski 14-02-2014, 12:52   #88
sami ulus
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SUDEM Mesajı Göster
Sami bey tohum dediğiniz çiçeklerin ortasında kalan kapsül değil mi? Peki o gözüken bir kapsül parçalanmadan toprakla buluşup tek menekşe mi oluyor?Yani tohum bu kadar büyük mü oluyor?
Sayın Sudem biraz uzun anlatalım. Evet o kapsülün içinde yüzlerce (Menekşecibaba ortalama 100 tohum olabilecegini söylüyor) toz benzeri tohumlar oluyor. Önce o kapsülü çiçek üzerinde çiçek epeyce tıkır tıkır kuruyuncaya kadar almıyorum. Aldıkdan sonrada en az üç ay kuru bir yerde rutubet olmayacak şekilde kurumasını bekliyorum. Gerkirse daha uzun bekletilebilir. Hemen arka sayfada şeffaf peynir kabına üç santim kadar toprak koydum. Sora kapsülü yarıp içindeki toz gibi tohumları yüzeye çok yakın iki milim derinlik ortalama ekim yapıp hafifce çok az toprakla üstünü örttüm. Su verdim ara ara plastik kutunun kapagını açıp havalandırdım. ARKA SAYFADAN bu sayfaya aşamalarını görebilirsiniz. Yalnız ekim yaparken çok düzensiz oldu. Ben ilk defa yaptığım için tutmaz diye biraz özen göstermedim oda beni şaşırttı. O üç tane diğerlerinin kardeşi onları erken ayırdığım için büyümeleri hızlı oldu efendim.

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön