Konu: Çim
View Single Post
Eski 08-02-2014, 12:10   #405
ALİZ
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Çimlerde sorun

Sayın Metulen, öncelikle hayırlı olsun, güle güle oturun diyorum.
Ben de sizin gibi evimi yakınlarda aldım ve evin bahçesinde çim adına bir şey kalmamıştı. Böyle bir bahçede zaten sağlıklı çim olamazdı. Çim adına yaptığım ne varsa yukarıda dilim döndüğünce yazmaya çalıştım. Bahçemin son halini yazımın altında bulunan linki tıkladığınızda görebilirsiniz. Bu işe çok emek verdim ve bizzat yaptım. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, siz de oldukça uğraşmış ve çaba göstermişsiniz. Yaşadığınız sıkıntıların nedenlerini zaten kısmen kendiniz sıralamışsınız. Benim değerlendirmem şöyle olacak:Toprak yapınızı düzenlemediğiniz takdirde, rulo çimin kralını döşetseniz nafile. Bahsettiğinize göre, bahçeniz kısmen gölge, kısmen güneş. Uygulanan rulo çim bu ihtiyacı karşılıyor muydu? Bence alt yapıyı düzeltmeden yapılan rulo çim uygulaması pek sağlıklı sonuç vermez. Muhtelif delikler açıp içine kum doldurma fikri pek sonuç vermez kanaatindeyim. Toprağın su tutan ve suyu geçirecek malzeme ile harmanlanması gerekir. Aksi taktirde bölgesel sorunlar devam eder. Bir an önce çimlere kavuşmak düşüncesi sizi hazır rulo çim işine sevk etmiş. Yeterli zamanınızın olmaması da belki bu karar da etkili oldu. Ayrıca fatoğraflarda gördüğüm kadarıyla çim alanda rastgele dikilmiş fazla sayıda ağaç görüyorum. Bu ağaçların kenarlarda toplanmasında fayda var. Taşıyabildiklerinizi taşıyın, taşıyamadıklarınızı gözden çıkarın derim. Özellikle meyve ağaçları çim alanda pek uygun olmaz, çimlerin gereksinimi olan su, onlara fazla gelir. Yer yer yapacağınız ekimler için, "yama çimi" tabir edilen çim tohumları satılıyor. Internetten de bulabilirsiniz, Eminönü'nde de var. Ama yamama işleminin görsel anlamda pek başarılı olacağını düşünmüyorum. Son olarak mevcut durum için tavsiyem, belki kızacaksınız bana ama, sil baştan yapmanız...Buna karar verirseniz tekrar görüşebiliriz. İyi günler, kolay gelsin.

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön