View Single Post
Eski 24-01-2014, 15:50   #45
Sondajci35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan035 Mesajı Göster
merhaba sondajci35 ;tam benim araştırmakta olduğum konuya değinmişsiniz ,kısaca sizden bilgi alacağım konu hangi dalğıç pompa markası ve kaç Hp lik ; arazim 1200 metre ,geçen hafta 105 metreye sondaj yaptırdım su seviyesi 100 metrede,saate 2 ton su yeterli olacak,suyu ev içinde ve 700 metre çim alanda ve, küçük hobi bahçemde kullanacağım,yardımınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba Hakan Bey geç oldu ama yeni gördüm af buyurun. Dalgıç motoru olan sizin kullanacak olduğunuz motorlarda yani 4'' serisi yağlı motorlarda ithal motor olan İtanyan malı Coverco motorları şiddetle öneririm. Pompa olarakta yerli pompalar iyidir yeterli gelir işinizi görür. 105 metre sondajınız var. 104 metreye indirirsiniz tam dibe indirirseniz pompanız kum çeker buda ömrünü kısaltır. 104 metrede saatte 2 ton su işimi görür demişsiniz 1.5Hp 20 kademe bir noril fanlı pompa size saatte 2.1 ton su verir 105 metrelerde , bu pompayıda 1.5Hp motor çevirir. Trafoya uzaksanız eğer voltaj düşüyorsa 1.5Hp pompaya 1.5Hp motor indirilmez bir üst motor tercih edilir çünkü motorunuz zorlanacaktır voltaş düştüğünde ve bu gibi durumlarda. Benim size önerim 1.5Hp yerine 2Hp motor almanızdır motorunuzun çektiği yük 1.5 Hp olduğu için motorunuzda 1.5Hp motorun yaktığı elektriği yakar fazla sarfiyat olur diye düşünmeyin. Diyelim 1.5Hp motor 1.5Hp pompa aldınız bu motora uygun kablo seçimi 3x1.5'tur. Ayrıca motorunun uzun süre sorunsuz çalışması için elektrik panosu gereklidir Pano olarak Siemens pano öneririm. Panonun neden gerekli olduğunu da kısaca yazayım. Trafodan gelen elektrikte voltaj yüksekliği voltaj düşüklüğü fazların gelmemesi gibi sorunlarda pano devreye geçip akımı kesiyor aksi taktirde dünyanın en sağlam motoru olsun 29 saniye içinde yanıyor. Panonuz olmazsa motorunuz Allaha emanet çalışır umarım anlamışsınızdır Bu Motor pompada kullanılacak boruda sizin isteğinize kalmış ama benim önerim galvaniz borudur. Pompanız boru bırakırsa kurtarma yapabilirsiniz plastikte esnek ve kırılcan olduğu için kurtarmanız imkansız olabilir kuyunuzu iptal etmeniz söz konusu olabilir. Motor alırken Coverco motor diye çin malı motorların üzerine yapışkan Coverco yazısı yapıştırıyorlar Coverco motorun kutusunda garanti belgesi vardır kutusuyla alın çakma olup olmadığını birde şöyle anlarsınız motorun gövdesinde fabrikasyon ısıl işlem yazı bulunması gerekiyor yapışkan değil dikkat edin Coverco motor diye Çin malı motor almayın

Not:Verdiğim motor , pompa ve kablo ölçüleri 380 volt elektriğe göredir. Elektriğiniz 220 voltsa belirtin ki ona göre sistem sunayım size çünkü büyük farklılıklar ortaya çıkıyor.
Yardımcı olabildiysem sevinirim Ben Halit Erdem her zaman foruma giremiyorum 0.536.938.6745 bu numaradan ararsanız her konuda yardımcı olurum. Bu arada bende bu malzemeleri satıyorum isterseniz fiyat veririm yardımcı olurum kurulum yapabiliriz.

Sondajci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön