View Single Post
Eski 23-01-2014, 13:15   #96
Akhilleus
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mico Mesajı Göster
Kendi köyümde gerek tapulu arazimizde olsun gerekse de çevre meralarda çok miktarda bonsai olmaya müsait ağaç var. Yazılanlardan okuduğum kadarıyla sökülen ağacın saksıya uyum sağlayarak üzerinde işlem yapılabilecek hale gelmesi en azından 1 yıl sürüyor ki bu 1 yılın sonunda bile doğadaki haline göre çok çok daha dayanıksız oluyor. Benim düşüncem acaba bu ağaçları sökmeden oldukları yerde bonsai çalışması yapsak, şekil versek daha uygun olmaz mı? Bu sayede ağaçların yaşama gücü kat kat daha fazla olacağı gibi aynı zamanda çok daha radikal müdahaleler yapma şansımız olacaktır. Bu yöntemle ağacı çok fazla hırpalayacak olan sert müdahaleler ağaç henüz doğada güçlü halde iken yapılarak ölme ihtimalleri en aza düşürülebilir, zaman içinde bonsai şekli iyice oturduktan sonra saksıya alınabilir ve şekillendirmeye burada devam edilebilir. İstediğimiz şekilde olmayanlar ise yerinde bırakılarak yaşamlarına devam ettirilebilir diye düşünüyorum.
Şöyle söze başlamak istiyorum form olarak bonsai formunda olabilir ancak bildiğim kadarıyla bonsai yayvan kaptaki bitki anlamına geliyor o yüzden sanki tam bir bonsai olmayabilir. Bu sadece bildiğim kadarıyla böyle daha bilgili üstadlar gerekli bilgiyi vereceklerdir. İyi çalışmalar

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön