View Single Post
Eski 23-01-2014, 08:47   #19
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Hazırlanan kompost çayını tam olarak nasıl seyreltiyoruz? Yarı yarıya su ekleyerek mi? Yoksa beşte 1 oranında mı? Köklere sulama yapılacak olanla yapraklara püskürteceğimiz çayın seyreltilme oranı aynı mı?

Koyun gübresi ve evde yaptığım kompostla yapmayı düşünüyorum. Yararlı olsun derken bitkilerimi yakmak istemem.
Sn yağmur, kompostunuz tam olgunlaşmış ise kompost çayınızı topraktan uygularken seyreltmenize gerek olmaz. Ama yapraktan uygulama yaparken mümkün mertebe seyreltmekte fayda var. Ben kendi yapmış olduğum kompost çayını 5 litre suya 1 litre çay olarak hazırlayıp uyguluyorum.

İşin içine ahır gübresi girince durum biraz değişiyor. Ahır gübrenizin tam olgunlaşmış olması gerek. Eğer yaprağı tüketilen sebzelere uygulayacaksanız sadece dip kısımlarına verin, yapraklara değmemesine özen göstermelisiniz. Sadece olgunlaşmış kompost çayı uygulayacaksanız her ihtimale karşı mümkün mertebe seyrelterek verin. Uygulama yaparken de özellikle yaprak altlarına da püskürtmeye özen göstermek lazım. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön