View Single Post
Eski 18-01-2014, 18:21   #19
badrobot
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.murat doğan.
Aslına bakacak olursanız temelde ağacın toprağa yakın bir yerden çapının ölçülmesi gerekli. Ağaçlar sonuçta boru gibi tam bir yuvarlak şekilde olmayabiliyor. Bu nedenle bazıları ağaçlarının çevresini ölçüp 3 çe bölüyor ve çap kalınlığını buluyor. İster çevrsini ölçün isterseniz çapını ölçün farketmez. İkisininde hesabı çok kolay.
Hemen bir örnek vereyim. Ağacınızın çap kalınlığını (Çevresini 30cm olarak bulursanız) 10cm olarak bulduğunuzu düşünelim. Bu durumda 10cm X 6 kat = 60cm e kadar ağacınızın boyunu uzatabilirsiniz. Fakat bunu yaparken ağacınızın oluşturacağı tacıda düşünmelisiniz. Bu durumda KÜTÜKTEN bonsai yaparken kütüğün boyunu elbette daha kısa kesmelisiniz. Bu durumda ağacın dal durumu, eğriliği, vb. bir çok nedenden ötürü 30-45cm arası bir yerden kesebilirsiniz. Şunu net söylemeliyim "bonsai eğitimi sırasında ağacınızın boyunu uzatmak kolaydır ama kısaltmak o saatten sonra çok zordur". O yüzden bir zamanlar benim korktuğum gibi kısa kesmekten korkmayın. Hatta son bir iki mevsimdir ağaçlarımın boyunun 6 katından daha kısa (mesela 4-5 katı) olmasını planlıyarak kesiyorum.
Size kendi ağaçlarımla ilgili bir örnek daha vermek isterim. Çapı 20cm olan bir karaağacımın kütük boyunu 45cm gibi kesmiştim. Ağaç hala eğitimde ve ağacımı 60cmlik (oysaki 20cm X 6 = 120 cm olmalı) bir bonsai yapmaya çalışıyorum. Yani katı katı 6 kat diye bir şey yok. Ama siz 5-6 cm kalınlıktaki bir ağacı kalkıpta 40 cm keserseniz hem dallanmada hemde orantılamada hayal kırıklığı yaşarsınız.
İyi çalışmalar dilerim.

Düzenleyen badrobot : 18-01-2014 saat 21:27
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön