View Single Post
Eski 26-12-2013, 11:22   #11
maydinmaydin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
Bitkinizde görülen beyaz şeyler "Turunçgil Unlu Biti" dediğimiz zararlının ya yumurta paketleri ya da erkek bireyin ergin olmadan önceki yalancı pupa hali. Dönemini tam bilmemekle birlikte Unlu Bit olduğuna inanıyorum. Çünkü Unlu Bit olan ağaçlarda bu yapılara sıkça rastlamıştım. Normalde Unlu Bit pirinç tanesine benzeyen, yanlardan bir sürü ayağı çıkan, üzeri unumsu maddeyle kaplı bir zararlı böcek. Eğer şimdi bu beyaz maddeleri imha etmezseniz baharda böceği bitkinizde beslenirken göreceksiniz. Son yıllarda bu zararlı her yerde görülmeye başlandı. Leylandi'lerde bile ciddi salgın oluşturduğuna şahit oldum. 100 litre suya 130 ml Dimethoate EC 400 etkili maddeli bir insektisit kullanarak üstesinden geldik. Belki 100 ml dozda da etkili olurdu ama ben acaba ilaç ibreli ağaca toksik etki yapar mı bunu görmek için biraz dozu artırarak denemiş oldum. Ağaçta herhangi bir toksik etki oluşmadığı gibi ikinci ilaçlamaya gerek kalmadan böceği de temizlemişti. Bu böceğin ikinci bir mücadele yöntemi de yazlık yağ kullanımı. Baharda ve yaz mevsiminde yazlık yağ uygulaması da yapabilirsiniz.

maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön