View Single Post
Eski 23-12-2013, 12:18   #1907
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem7 Mesajı Göster
Bir de Ficus neden sevilmiyor? Onu anlayamadım...
Ficus sevilmiyor veya tercih edilmiyor diye bir şey yok sn erdem7. Aslına bakacak olursanız bonsai için çok uygun bir tür. Sadece aşırı soğuklarda koruma amacıyla içeri almanız gerekiyor. Bence tercih etmeniz gereken bir tür.

Alıntı:
Ve de şu toprak meselesi kafamı karıştırıyor... Sonuçta Bonsai bir cins, tür ve ırk değil. Peki, o halde, asıl türün toprak özelliklerinden farklı özelliklere ne gerek var? Aynı cins bitkiler bile benzer tip toprak özellikleri gösteriyor sonuçta...
Sanırım internette bilgi toplamaya çalışırken "Bonsai toprağı" olarak adlandırılan konularla karşılaştınız. Bunlara itimat etmeyiniz. Özel bonsai toprağı diye birşey yoktur, bunlar ticari amaçlarla çıkarılan safsatalardır. Sizin de bahsettiğiniz gibi, türün doğada sevdiği toprak özelliği aynı zamanda sizin saksınızda simüle etmeniz gereken bir özellik. Yani aynen doğadaki örneğini kullanabilirsiniz. Sadece, saksıdaki karışımın geçirgen özellikte olmasına dikkat ediniz. Suyu uzun süre tutan bir karışım bitki köklerinde çürümeye neden olabilir.

Alıntı:
Aslında kolaya kaçmak istediğimden iç-mekan istiyorum. Dış mekan sıkıntım yok...
Aslına bakacak olursanız ve işin doğrusu o ki hiçbir ağaç iç mekan ağacı değildir!!!
Sonuçta doğa, insanoğlunun evi icat etmesinden önce de vardı
Sadece bazı türler iklimimize uygun olmadığında, onları kışın aşırı soğuktan veya yazın aşırı sıcaktan korumak amacıyla içeri almamız gerekir.

Bu bağlamda afra da aslında iç mekan bitkisi değildir, ama soğuğu sevmeyen bir tür olduğundan kışın içerde bakmamız daha uygundur. Ficusta da durum böyle. O da sıcağı ve nemi seven bir tür.
İstanbul'da veya Ankara'da yaşayan birisi Ficus veya Afrasını kışın içeri alırken, ben Adana'da yaşadığım için her zaman dışarıda bakabiliyorum.

Alıntı:
Bir de kendim hakkında öz-eleştiri: Son derece sabırsız olmama rağmen, hep sabır gerektiren işlere meraklanırım nedense
İşte bu çok büyük bir sorun
Bonsai ile uğraşan birisi eğer sabırsızsa, ona mutlaka aynı zamanda başka bir hobiyle daha uğraşmasını öneririm. Veya bonsaileriniz gelişirken, bonsainin yan dalları olan suiseki, daiza, kusamono... gibi sanatlarla da uğraşabilirsiniz. Böylece bonsaileriniz gelişirken sizin de uğraşacağınız ve sıkılmamanızı sağlayacak meşgaleleriniz olur

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön