View Single Post
Eski 16-12-2013, 15:06   #19
morkaktus
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2013
kaktüslerin kışın bakımı bence yazınkinden daha zordur en iyi ortamı sağlamak için yaşadığınız bölgenin iklim tipini iyi bilmekte fayda var. kışın sıcaklığın 0'ın altında olduğu gün sayısı fazlaysa kaktüsleri dışarda bırakmak iyi bir fikir olmayabilir. ama çoğu kaktüs türü, sıcaklık 0 ın altına düşmediği taktirde kışı dışarıda geçirebilir. sizin kaktüsleriniz de gördüğüm kadarıyla sağlam türlerden. evinizde soğuk ve gün ışığı alan bir oda varsa oraya da koyabilirsiniz kaktüsleri. sulama konusunda ise ne yazıkki burdan kesin bir sulama aralığı ve miktar vermek çok zor. kullandığınız toprağın yapısına ve hava koşullarına göre en iyi sulama şeklini kendi tecrübelerinizle bulmanız en sağlıklısı olur diye düşünüyorum. ama somut bir örnek olması için ben kendi kış sulama şeklimi anlatıyım. benim kullandığım toprak karışımı şöyle: 1 ölçek dere kumu, 1 ölçel silis kum, 1 ölçek lav taşı ve göz kararı 2-3 ölçek civarı klasik saksı toprağı. kaktüslerin durduğu odanın ortalama sıcaklığı da kışın 10 derece civarı. ve ben de 3-4 haftada bir suluyorum. ama toprak yapısı ve ortam ısısı bu aralığın değişmesine neden olabilir.

morkaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön