View Single Post
Eski 15-12-2013, 08:33   #357
badrobot
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
Bonsai’nin yapraklar dökülmemesi için köklerine 10.10.15 formulasyonunda özel ec düşük gübre vermelisiniz.
Bu yazdığınız önerinin bir çözüme ulaştıracağını sanmıyorum. Hatta bazı dönemlerde verdiğiniz gübre yarar değil zarar bile verebilir. En önmenli şey ağacın yaprağını zamansız veya nedensiz neden döktüğünü bulmak. Yani teşhis. Ağacın yaprağını dökmesinin nedeni yüzlerce nedenden biri olabilir.
Sizin yazdığınız amino asit içeren düşük EC içeren gübreyle olacak bitecek iş değil. Bunu bizat tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Ağacınız fazla sulamadan, toprakta tuz birikmesinden, demir eksikliğinden, toprağın Ph derecesinin dengesizliğinden, toprak altı ajanlardan, (yazmakla bitmez) vb. bir çok nedenden ötürü hastalanabilir ve yaprağını dökebilirler. Bu aşamada teşhis çok önemlidir. Teşhis elbette uzmanlık işidir. Ama deneme yanılma yapmakta son çare olabilir. Çevrenizde uzman veya deneyimli birileri varsa yardım alın yoksa deneme yanılma (ki bu riskli bir yöntem ama hiç yoktan iyidir.) yoluyla bulmaya çalışın ve tedavi edin.
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Umarım ağacınız kurtulur.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön