View Single Post
Eski 04-12-2013, 18:06   #345
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sedag,

Yer değişiminde de yapraklarda sararma ve ardından dökülme olabiliyor. Ağaçlar yeni yerine(ısı,nem,ışık) alışıncaya kadar bir stres yaşıyor. Ağaçların sağlığı bozulduğunda genel olarak gübre vermiyoruz. Ziraat malzemeleri, ilaçları satan yerlerde strese karşı kullanılan bazı maddeler var ama en küçük ölçü 1 kğ o nedenle 1 saksı için almanızı tavsiye etmem. Sulamayı çok kontrollü yaparsanız bu sorunu atlatabilir zannediyorum. Güneşli ama kaloriferden uzak bir yere koyup, bir süre yer değiştirmemeniz iyi olur. Saksının altındaki tepsiye biraz çakıl koyup saksıyı çakılların üzerine oturtmanız iyi olur, çakıllara su verin böylece buharlaşma olacak ve ağacınız gerekli nemi alacaktır( çakıl bulamazsanız 2 tahta parçasıylada bir yükseklik sağlayıp kökleri taban suyundan uzak tutmaya çalışabilirsiniz).

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedag Mesajı Göster
Sayın sagol öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Bonsaimin yapraklarında sararma devam ediyor bu sabah baktıgımda yine artış göstermis.dokunduğumda düşmeye başlıyor. Ne yapmam gerek bilemiyorum evdeki kalorifer den etkilenmis olabilirmi gündüz biraz hava aldırmaya akşamlarıda ortamı nemli tutmaya çalışıyorum..Forumdaki yazılarda vitaminden bahsedilmiş acaba bize bir faydası olurmu yanıtlarsanız sevinirim..

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön