View Single Post
Eski 30-11-2013, 09:57   #8
pomodoro
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Benim de sellukam da benzer bir sorun vardı. Sayın h_dogan, benimki balkonda gayet havadar bir yerdeydi. Ama ben de sizin teşhisinizi koydum, mantar olduğunu düşündüm. Daha doğrusu önce fazla önemsemedim. Çünkü bitkinin en dibindeki yapraklardaydı. Eski yapraklar bir şekilde kuruyup dökülüyor diye düşündüm. Üstteki yapraklar nasıl olsa sağlıklı ve neşeli diyerek endişelenmedim. Fakat göz açıp kapayana kadar lekeler tüm bitkiyi sardı. Youtube'da biraz araştırdım. "blight" dedikleri şey olduğuna kanaat getirip önerilen karbonat uygulamasını yaptım. Öncesinde tüm hastalıklı yaprakları kestim. Öyleki bitkide hiç yaprak kalmadı. Ardından tüm bitkiye (kalan zavallı sapa) 1 lt suya karıştırdığım 1 tatlı kaşığı karbonatlı karışımı püskürttüm. Uygulamayı 1 hafta sonra da tekrar ettim. Şimdi en dibinden en üst dallara kadar yeni yapraklar vermeye başladı. Lekeler yok. Çok olmasa bile gayet neşeli gözüküyor. Kalıcı bir çözüm müdür bilmiyorum ama sanırım şimdilik sorunu çözdüm. Belki benzer sorunu olanlar denemek ister...

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön