View Single Post
Eski 30-11-2013, 01:03   #28
ellisa
Yeni Üye

ellisa's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2013
sut urunlerindeki lactosun alerji yapdigini ve yarari olmadigini ogrendim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Sn. ellisa merhabalar,

Öncelikle belirtmek isterimki çimlendirme çalışmanız imrenilecek kadar başarılı. Bu sıralar alerjik olarak buğday ve süt ile ilgili tedavi gördüğümüzden dolayı biz daha başlamadık ama yakın zamanda bizde tecrübelerimizi paylaşacağız.

Buğdayda renk ve ışık arasında ciddi bir ilişki var. Biz yaparken sabah 3 saat kadar güneş alan kapalı-camekan balkonda yapmıştık ve güneş ışığını almasıyla ilgili bir sorun olmamıştı.

Buğdaylarınız torfa geçirilecek kadar olmuşlar, bir gün daha beklemelerinde de bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

Kefir konusuna gelince, hiç market dolaşmanıza gerek yok. Uygun mayayı bulup inek sütüne karşı duyarlılığınızdan dolayı alacağınız keçi sütü ile evinizde çok kolay bir şekilde yapıp tüketebilirsiniz.

Bir süre sonra çoğalan kefirleri paylaşma isteği duyacağınızdan eminim
Evde yaptığınız zaman kendi içim zevkinize görede sertliğini-ekşiliğini ayarlayabilirsiniz. Kefir yapmak yaklaşık 5 dakikalık bir iş. Sütle kefir tanelerini birleştirip kefiriniz olduktan sonra ayırıyorsunuz ve yeniden mayalıyorsunuz. Kullanmayacağınız zamanda buz dolabında suyun içinde bekletiyorsunuz. Bu kadar basit.

Rusheim ile ilgili olarak tam bilgim yoktu. Alerjik tedaviden sonra bu konuyada eğileceğim. Siz herhangi birşeye karıştırmadan kuru olarak mı tükettiniz? Sanırım bir de yağı var süperkritik CO2 ekstrasyon yöntemi ile elde edilen. İnternet sitesi Doğal Yağlar, Bitkisel Yağlar, Bitkisel Ürünler, Tabia, TabiaShop.com .

Görüşmek üzere, kolay gelsin.

tekrar merhabalar , cok cok tesekurlerimi iletirim ,
ne kadar klişe gelsede kulaga,boyle emek isteyen toprak islerinde tecrubesi olan kisiler destek verdigi an yapdigin isde daha guveni artiyor insanin ,basara biliyorum hissi guzel bir sevinc
- - - - - - -
*Bu sıralar alerjik olarak buğday ve süt ile ilgili tedavi gördüğümüzden dolayı biz daha başlamadık ama yakın zamanda bizde tecrübelerimizi paylaşacağız*
- - -
Sayin Xenkebikec gecmis olsun,bende yillarca bir kac yil alerji arasdirmasi yapdirdim hollandanin bürokrasif oldugundan biraz uzun suruyor..
Bu alerji testleri,baslibasinca zaten hangi urunlere alerjimiz var bulmak kolay olmuyor ve zaman aliyor,
Bende lactos ve bazen gluten alerjisi varmis, sonra ogrendim, yedigim seyler eyer inek sut urunleri ise kasinti yapardi,su zamanlarda mayasiz ekmek bulursam seviniyorum,ayrica yillarca yasadigim hollandada tam bugdayin cok cok saglikli oldugunu insanlara ogrettiler ve simdi ogrendikki tam bugday cogu insanlara yararindan cok sindirim yollarina gereksiz calisma veriyor.. gluten yogunlugu olusduruyor, bu yuzden cavdar ekmek kullaniyoruz hafif oluyor vede siskinlik yapmiyor.
ekmegimizide ileride kendimiz yapmayi istiyoruz ,mayasiz sekilde pisirmek saglikli vede nefis kokular veriyor evin icine - - - - - - -
Bu arada bugdaylarim icerdeydi , araba kokusuna magruz balkona koymak istemedim ama bende dusundum cimler gun isigi aldigi anda dediginiz gibi daha verimli oluyorlar .buyumede cok cok fark ediyor, su aralarda iskenderunda bir gram gunes yok .artik gun isigi ile idare edecekler
- - - -
Kefir yapiminda cok haklisiniz hep duyuyorum kendin yap daha guzel taze oluyor diyenleri vede magrosda kefirin mayasi bile vardi esime gosterdim )

heves geldi icime onumuzdeki gunlerde tekrar kefir mayasini bulursam migrosda ,kefir yapmayi denicem keci sutunden yapilabilecegini bilmiyordum, ilk defa kefir yapacgim bakalim nasil olucak cok merak icindeyim

Rusheim bugday ozu kullandigimizda cok fark ediyor , enerji veriyor yorgunlugu aliyor, saclarimda bile canlilik hissettim .bende Rusheim bugday ozunu kullanirken dikkat ettim acaba alerji edermiydi ? ama en ufak alerji tepkisi vermedi.acaba dusundum bugdaydaki gluten olayi pisincemi ortaya cikiyor ve bu neticede alerji yapiyor..fakat bugdayin kendi ozunu toz halinda kuru olarak kullandigimizda bu glutenler aktif olmuyor sanirim? bunu arasdiriyorum
Ben Rusheim bugday ozunu kuru olarak cay kasigi ile sutlu neskahvemi icerken yiyorum,ama meyva suyu veya su ile beraberde tuketilir biraz saman gibi sasi tati oluyor ..
ha bunuda soylemek istedim inek sutu tek basina icmek zaten olgun insanlar icin pekde faydasi yok,aksine cok fazla calsium erken kemik erimesine yol aciyor, sadece neskahve icin lactosuz sut aliyorum nefis oluyor
Keci sutunun cocuklar ve buyukler icinde cok yararlarini okudum icdigimde ferahlik hissediyorum,arada bir iyi oluyor ..
- - - - - -
Sayin Xenkebikec bugday cimeni suyu icdiginizde alerji yapdimi sizde ?

- - - - - - - -
dun ikinci kasa cityfarm organik filizlenen bugdaylari torf topraga ektim,ilk ektigim tahta elma kasasiydi bu sefer plastik kasasi buldum ama topragin plastik ile temas etmesini istemedigimden firin pisirme kagidindan serdim,
fotograflarini cekdim ekledim bu sefer hemen balkona koyacagim isik alsinlar cunki dediginiz gibi bugday filizleri isiga cabuk hareket ediyorlar ama bu isi daha cabuk basarasiya kadar sanirim haftada bir kucuk bardak bugday cimi icecegiz

gorusmek uzere
selam saygilarimi iletirim
ellisa

Eklenen Resimler

ellisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön