View Single Post
Eski 29-11-2013, 15:59   #9
Nail
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Değerli Cemaledin bey, beğeni ve önerileriniz için teşekkür ederim. Ağaçlarım sonbaharda ve kış boyunca hep dağınık ve karmaşık görünürler. Ağaçlarımda sonbaharda budayacağım dalların kışın geriye doğru kurumaları riskine karşılık yalnızca ilkbaharda tomurcuklar kabardığında budamalarını ve tellemelerini yapıyorum. Aşağıdaki bir başka ağacımda da görüleceği gibi bazılarını geriye doğru kuruma yapmamaları için, bazılarını da güçlenmeleri için (gerekli gördüğüm zayıf dallarda) bir sonraki sene de ellemeden gelişmeye bırakmak için sonbaharda budama yapmıyorum. İlkbahar, ağaca yapılacak her türlü işlem için en risksiz zaman. Aslında biliyorum ki; bir ana dalın kalınlaşmasını engellemenin en kolay yolu onu fazla çatallandırmamaktır.

20131123_143219.jpg

Değerli badrobot, akçaağacınız için cesur ve güzel bir karar vermişsiniz ancak, yeni çıkan sürgünün gövde ile yaptığı açı biraz talihsiz olmuş. Bir de makalede yazdığı gibi, şimdilik gövdeyi eğimli değil de dik kesseymişsiniz daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Şimdi yeni çıkan sürgünün çapı alttaki gövde çapının yarısına ulaşana kadar beklemeniz gerekiyor tabii. Nebari gelecek vaad ediyor, güzel bir ağaç olacak, bana göre iyi bir nebari olmazsa olmaz bir unsur.

Hepinize iyi çalışmalar diliyorum, sevgiyle kalın.

Nail

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön