View Single Post
Eski 29-11-2013, 12:14   #20
İhsan Kocatürk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Şimdiki ve ilk mesajınızı tekrar okuyunca şimdi anladım pardon çok özür dilerim,

Ben fidanları yeni aldığınızı ve yeni ektiğinizi anlamıştım, geçen şubat ayında alıp uygun toprak koşullarında ektiyseniz yanlış yok, üsttede belirtiğiniz gibi yaz boyunca gayet iyi geliştiğini söylemişsiniz, ve ekimde suyu kestiğinizi söylüyorsunuz, bu söylemlerinizden şunu söyleyebilirim, ekim ayına kadar sulanan fidanlar besini ve suyu aldıkları için vejetatif gelişmede doğal olarak devam edecektir, fidan kendini kışa hazırlayamayacaktır, dolayısıyla bölgenizde erken kırağı don olayında da yapraklar donup kuruyacaklardır daha sert soğuklarda da gövdelerin donması muhtemeldir.

Franguette yaprağını chanlerlere göre biraz daha geç döker bu arada bir kırağıya maruz kaldıysanız o da olabilir.
Ya da en son suladığınız da suyu fazla verdiyseniz suya da kestirmiş olabilirsiniz.

Erken don kırağı gören bölgeler ağustostan sonra sulama yapmamalılar.
Sayın Lilium cevap için teşekkür ederim.ekimde değil eylül başında sulamayı bitirdik yanlışlıkla ekim yazdım özür dilerim.Yaz buyunca tam dokuz kez suladık.Kırağı konusundaki tespitiniz çok doğru umarım ondan olmuştur.son olarakta fidan çukurlarını kepçeyle açmıştık ama her ihtimale karşı fidanların dört tarafından kök gelişimi hızlı olsun diye niper ile patlatma yaptık.Sayın Lilium olursa çok güzel olacak umduğumuz kadar iyi olmasa da bahçeye gitmek orada olmak bile bir zevk, üreten çalışan terleyerek kazanan herkese selam ve saygılarımla.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön