View Single Post
Eski 29-11-2013, 00:13   #19
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın Lilium; biz fidanları geçtiğimiz şubat ayının 24 ünde falan almıştık hatta Bandırma'da söğütler hafiften yeşermeye başlamıştı..Ben hala fidancımıza güveniyorum yani fidanlar daha uyanmamıştı bile bizde o fidanları iki buçuk gün sonra diktik buralarda daha kış vardı nerdeyse fidancı bizi uyardı burda yaprak açarsa fidanı tutturamazsınız diye.Başta çok iyiydi yaz boyunca gayet iyi geliştiler ama ekimde yani sulama kesildikten sonra fire sayımız arttı.İlginiz ve cevaplarınıza teşekkür ederim.Saygılar.
Şimdiki ve ilk mesajınızı tekrar okuyunca şimdi anladım pardon çok özür dilerim,

Ben fidanları yeni aldığınızı ve yeni ektiğinizi anlamıştım, geçen şubat ayında alıp uygun toprak koşullarında ektiyseniz yanlış yok, üsttede belirtiğiniz gibi yaz boyunca gayet iyi geliştiğini söylemişsiniz, ve ekimde suyu kestiğinizi söylüyorsunuz, bu söylemlerinizden şunu söyleyebilirim, ekim ayına kadar sulanan fidanlar besini ve suyu aldıkları için vejetatif gelişmede doğal olarak devam edecektir, fidan kendini kışa hazırlayamayacaktır, dolayısıyla bölgenizde erken kırağı don olayında da yapraklar donup kuruyacaklardır daha sert soğuklarda da gövdelerin donması muhtemeldir.

Franguette yaprağını chanlerlere göre biraz daha geç döker bu arada bir kırağıya maruz kaldıysanız o da olabilir.
Ya da en son suladığınız da suyu fazla verdiyseniz suya da kestirmiş olabilirsiniz.

Erken don kırağı gören bölgeler ağustostan sonra sulama yapmamalılar.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön