View Single Post
Eski 28-11-2013, 12:31   #3
Nail
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
20131123_143317.jpg

Herkese merhaba,
Yukarıda görülen yerli karaağacı 16 yıl önce tohumdan yetiştirmeye başlamıştım. Ancak o kadar deneyimsizdim ki, sürekli kök ve dal budamaları ile yetiştirmeye çalıştım, dolayısı ile çok zaman kaybettim ve gövde kalınlığı da istediğim noktaya gelmedi. Gövde ve dalları aynı anda geliştirmeye çalıştığım için gövde ve dallar arasındaki kalınlık oranını koruma konusunda çok bocaladım. Son üç yıldır köklerini hiç budamadığım için gövdesinde gözle görülür bir artış meydana geldi, hatta bu sene biraz da çatladı. Aslında yakından bakıldığında yaşını belli eden çok etkileyici bir ağaç ve fotoğraflar hep haksızlık ediyor nedense. Önümüzdeki yıl daha geniş bir saksıya alarak köklerinin artmasını ve bunun da gövde kalınlığına katkıda bulunmasını umuyorum. Tohumdan geliştirmek ya da fidandan geliştirmek arasında çok belirgin bir fark yok, her ikisinde de öncelikle gövdeyi geliştirmek gerekiyor. Tohumdan yetiştirildiğinde gövdenin eğimini ayarlamak, nebariyi geliştirmek ve dal yerlerini kendinizin tam olarak belirleyebilmeniz avantaj sağlıyor. Yani benim gibi mükemmelliyetçi insanlara daha uygun. Ancak, bu günkü aklım olsaydı bu ağaç için dalları geliştirmeden önce nebarinin (yüzey kökleri) ve gövde kalınlığının tamamlanmasını beklerdim. Zaten genetik özelliklerine hayran olduğum ve fidanlarını bulamamam nedeniyle tohumdan yetiştirdiğim 4 ağacımda bu dediklerimi yapıyorum, yani önce gövde geliştiriyorum (Köklere önce şekil vererek ve daha sonra hiç budamadan alabildiğine gelişmelerini sağlayarak). Bu ağacın fotoğrafını yanlış uygulamalara bir örnek olması için buraya koydum. Herkese iyi çalışmalar diliyorum, sevgiyle kalın...

Nail

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön