View Single Post
Eski 27-11-2013, 12:33   #2
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn Ulmus,

Öncelikle makale için teşekkürler, elinize sağlık.
"Cut & Grow" tekniği, gerek gövde gerekse dal uygulamalarında benim de benimsediğim çok mantıklı ve bonsai dünyasında çok sık kullanılan bir yöntem, özellikle de makalede anlatıldığı gibi küçük fidan ya da tohumdan başlandığında kullanılması kaçınılmaz...!

Acemilik dönemimde kalınlaşması istenilen dalı, yeterli/gereken kalınlığa ulaşana kadar ellemeyip sonrasında istenen boyda kısaltıldığında işlem tamam sanırdım
Tabi sonrasında elimde ucu küt kesilmiş kalın ve hoş olmayan bir dal olurdu; hadi bakalım sil baştan...
Bu yöntem yeni başlayanlar için başlarda tedirginlik yaratsa da (ki bende yaratmıştı) çok faydası olduğu inkar edilemez.

Ancak buradan şunu belirtmekte fayda görüyorum: bu tekniği yeni başlayan arkadaşlarımız kendi ağacında tatbik etmeden önce elindeki türün/türlerin özellik ve hassasiyetlerini iyi öğrenmelerinde fayda var. Bazı türler aşırı geri kuruma yaparken bazı türler kesim noktasının hemen kenarından sürgün patlatabiliyor, veya bu uygulamanın yapılacağı dönem/zamanlama türlere göre farklılıklar gösterebiliyor.

Tekrar teşekkürler...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön