View Single Post
Eski 27-11-2013, 10:56   #8
İhsan Kocatürk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selam

fidanlarınızın aşısı nasıl yapılmış?? göz aşılımı kalem aşılımı ?

kalem aşılı ise aşı noktasını toprakla kapatmanız aşı noktasında zararlanma yapabilir.

plastik boya ile boyayabilirdiniz. hiç bir zararı olmazdı.

hatta ben bu kış (sanırım on gün kadar sonra) 100 lt suya 2 bidon plastik tavan boyası ve % 1 e denk gelecek miktarda bordo bulamacını karıştırıp ilaç pompası(holder) ile atmayı deneyeceğim eğer kalın gelir pompa atmazsa biraz biraz incelterek en uygun kıvama getirip boyayı bu şekilde yapmayı deneyeceğim

eğer başarılı olursa iki işi bir arada yapmış olacağım ve plastik boyanın uzun süre fidanda kalacağını düşünürsek bordo bulamacınında fidan üzerinde kalma süresini uzatmış olacağım diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum ?

genç fidanlar ilk bir kaç yıl yapraklarını dökmekte geç kalabiliyor sıkıntı etmeyin ilerleyen yıllarda bu sorunu yaşamazsınız.
Sayın ncp1963 aşılar kalem galiba dedim ya asıl işimiz kayısı cevizde çok yeniyiz sizlerden öğreneceğiz.İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.Plastik boyayı düşündük ama kimya mühendisi ve boya imalatı yapan bir arkadaşımı aradım boya kimyasal maddesiz olmaz,sıkıntı olabilir dedi.Hemde boya uzun iş tek tek çok uğraşacaktık.Ayrıca boyanın baharda gözleri kapatabileceğini düşünüyorum.Selam ve saygılar sunarım.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön