View Single Post
Eski 26-11-2013, 21:34   #4464
seayden
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Cevizde Yarma Aşı

Merhabalar,
Elazığ'da 900 metre rakımdaki köyümüzde bu yıl mart ayında, yaklaşık 30-40 yaşlarındaki tohumdan yetişmiş verimsiz ceviz ağaçlarına yaptığım yarma aşılardan örnekler.
Aşağıda linkini verdiğim yaşlı büyüğümüzün yöntemi kullanılmıştır. Allah razı olsun kendisinden.
Ceviz Aşısı - YouTube

Aşı kalemlerinden Chandler türü Lilium beyden temin edildi, 1 ay buzdolabının sebzelik kısmında muhafaza edildi. Lilium beye de ayrıca teşekkürler, kalemler hiç fire vermedi.

Gerekli malzemeler
1-Buzdolabı poşeti (Kilitsiz)
2-Aşı bıçağı
3-ip
4-beyaz renkli, ev sıvamada kullanılan killi çamur
5-satır
6- Aşı kalemi Chandler : 100 adet, Maraş 18: 4 Adet, Fernette: 2 Adet, Kaman-1: 4 Adet, Fernor 4 Adet. (Malesef Pedro çeşidi temin edilemedi.)
Bu uzun vadeli bir projenin parçası, 3 yıl sonra denenen bu türlerden, bölgemize en uyumlu olanı ve en verimli olanı ile ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum.

Foto 1- 16 Mart 2013'te toplam 11 ağaç budanarak aşıya hazırlandı:

Foto 2- 1 Nisan 2013 de aşı uygulamaları yapıldı. 05 Mayısta ilk sürgünler başladı:

Foto 3- Aşıların Eylül-2013 deki gelişimleri:

Başarı oranı 11 ağaçta 10 ağaç, % 90 oranında. Bir fire de benim hatamdan oldu. Deneme için aşı bağını erken çözdüm. O da maalesef Fernor çeşidine denk geldi.

Klasik yarma aşı yönteminden tek farkı, çamur ve buzdolabı poşeti kısmı. Yarma aşı yapıldıktan sonra aşı bölgesini kalın çamur ile iyice kapladım ve çamurun kurumaması için buzdolabı poşetini geçirip bağladım.
Bu çamurun etkileri sanırım:
1: Aşı bölgesini en az 1 ay süreyle nemli tutuyor.
2: Akan ceviz suyunu absorbe ediyor.
3: Aşı bölgesini güneş yanığından koruyor.

Faydası olur belki çeşitlerin filiz verme tarihleri sırasıyla:
1- Maraş -18 (yerli çeşitlerden 4-5 gün sonra filiz verdi.)
2- Kaman-1, 12 gün sonra
3- Chandler 15 gün sonra
4- Fernor ve fernette 20 gün sonra. (bir ara tutmadıklarını düşünmeye başladım.:=)

Selamlar

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön