View Single Post
Eski 26-11-2013, 18:39   #28
Oğuz
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Bonsai yapmanın çok temel ve basit teknikleri var. Bunları uzun uzun tekrar tekrar yazmanın hiçbir anlamı yok. Bilgi her yerde fazlasıyla var. Bilgili olmaktan daha önemli olan onu doğru kullanabilmek ve uygulayabilmektir. Burası bir felsefe sitesi değil o nedenle konuyu uzatmak istemiyorum. Eğer siz yaptığınız işten keyif alıyorsanız bana göre önemli olan budur. Fakat bonsai yapmak iştiyorsanız amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ağaçlarınızı budayarak gövde geliştirin. Sayfalarca yazı yazmaya gerek yok. Daha önceden de söylediğim gibi 45 santimlik bir ağaç yapmak istiyorsanız 15 cmden kesin ve en az 3 yıl serbest büyümeye bırakın. Sonra yeniden 2 veya 3 göz yukarıdan keserek aynı işlemi tekrar edin. Belirli bir koniklik sağladığınızda ilk kesim yerinden başlayarak dalları dizmeye başlayabilirsiniz. Dalları dizmeye en erken 3-4 yıl sonra başlamalısınız. Eğer bonsai sahibi olmak istiyorsanız yıllarca hiçbir şeye benzemeyen serbest büyümeye bırakılmış çalıları izlemek zorundasınız malesef ben uzun yıllardır öyle yapıyorum. Saygılarımla.

Oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön