Konu: Yaylacı
View Single Post
Eski 25-11-2013, 17:17   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Yaylacı

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu? :
Doğayı ve yeşilliği çok seven biriyim, internette sık sık bitki araştırır bir şeyler öğrenmeye çalışırım. Böyle bir araştırma yaparken Ağaçlar.net ile tanıştım.

Burada neler öğrendiniz?:
Bitki bakımları, bitki çeşitleri ve yeni hobi faaliyetleri

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?:
Elimden geldiği kadar yeni bitkileri tanıtmaya çalışarak katkıda bulunmak istedim. Dev Hatmi Çiçeği (Luna Hibiscus White) ni tanıtıp bakımını öğrettim. Ayrıca bitki resimlerini eklediğimde bitkiler hakkında bilgi vermeyi de ekleyerek örnek olmaya çalıştım.

Sizi tanıyalım:
Adım Celalettin Yılmaz, kullanıcı adım Yaylacı. 1960 Trabzon doğumluyum, Gerçek mesleğim Fizik Mühendisi fakat mesleğimle ilgili bir kurumda çalışmıyorum, Sancaktepe Belediyesi çalışanıyım. Doğayı çok seven biri olarak beton yığınlarına tamamıyla karşıyım. Bir ot bile yetiştirebildiğim zaman mutlu olurum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?:
İşten fırsat bulduğum sürece ve gündüz vakitlerinde ne kadar zamanım varsa.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?:
İlgili başlıklar var fakat ziraat mühendisleri ile orman mühendislerinin ayrı bir başlık altında bitki bakım ve yetiştirme rehberi olsaydı daha iyi olurdu.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?:
Bitkilerinin resimlerini eklediklerinde bitkinin- eğer biliyorlarsa –Türkçe ve Latince adları ile bitki hakkında kısa bilgiler de eklemeleri.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?:
Bitkilerle uğraştığım zaman kendimi gayet mutlu, huzurlu ve sorunlardan uzaklaşmış buluyorum. En çok ilgilendiğim türler uzun ömürlü çiçekli bitkiler ile sağlığa katkısı büyük bitkiler.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?:
Pek ilginç bir olay yaşamadım fakat kaktüslerle uğraşırken ellerime batan dikenlerini saatlerce temizlemek oldu.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?:
Elbette oldu, planladığım projelerimi gerçekleştirmek için daha bir heyecanlı ve tutarlı oldum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?:
Ağaçlar net toplantısına iki sene önce Anadolu yakasındaki 7.kuruluş yıl dönümü kutlamasına katılmıştım. İlk başta acaba gitsem mi diye düşündüm, bir vazgeçtim bir gitmeye karar verdim. Bu karasızlık otobüs durağına gidene kadar devam etti. Bu karasızlığın nedeni kimseyi tanımıyordum, kimse de beni tanımıyordu acaba nasıl karşılayacaklar diye düşünüyordum. Kadıköy’e ulaştığımda kesin kararı o zaman vermiştim ve toplantıya katıldım, iyi ki de katıldım çok güzel ve çok faydalı bir toplantı olmuştu. İnsan kendini tanıma fırsatına eriyor, yeni dostluklar kuruyor böyle yerlerde.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?:
Dekoratif Türkiye Bitkileri-Bitki Adları Sözlüğü (Türkçe/İngilizce-İngilizce/Türkçe) ve Süs-Salon ve Bahçe Çiçekleri

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?:
Almanya’da 10 yıl kalmıştım Almanların bahçe düzenlemeleri ve bitki çeşitliliği beni etkilemişti

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?:
Çok ciddi bir üyeliğim yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?:
Bitkilerle ilgili hiçbir mesleki eğitimim yok fakat eğitim almak isterdim. Buna zaman ayırmak sorunu var, çalışan biriyim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?:
Sadece mesai bittikten sonra evdeyken ve bazen iş yoğunluğu olmayınca iş yerinde ayırabildiğim boş zaman

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?:
Hobi işleri, el sanatları, kitap okuma, bilgisayarda program çalışmaları ve kendime ait web sitesi

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?:
Henüz katılmadım, katılmak isterim(elimde çeşitlilik çok fakat yeterince miktar bitki tohumu yok)

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?:
Yok

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?:
Hiç birine katılmadım fakat katılmak gerekir.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?:
TV ve Radyoda gerek doğa konusunda gerekse yetiştiricilik konusunda yeterli bir program yok sayıyorum. Mevcut programlar da zaten yetersiz. Özellikle TV kanallarında yüzbinlerce dizi filim(maalesef bizim aile yapımızı da bozuyorlar) koyacaklarına buna harcanan zamanın %10’u doğa ile ilgili olmalı.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?:
Mükemmel bir düşünce ve uygulama, beton yığınlarının sahip olduğu şehirlerde olmazsa olmazlardan. Almanya’da kaldığım süre içerisinde Alman yerel belediyesinden kiraladığım bir hobi bahçem vardı. Almanlar bu işi çözmüş, ya biz?

Hepsinden sadece birer tane yazın:
En sevdiğiniz;
ağaç: Jakaranda
çiçek: Ağaç Hatmi(Tropikal olanlar)
kitap: Şu günlerde okuduğum “Ahrar” isimli kitap
şarkı: Belirli bir şarkı yok(Türk Halk-Türk Sanat Müziği)
müzik grubu/müzik sanatçısı: Yeni sanatçılardan yok, eski sanatçılar zaten bu dünyadan göçtü
ressam: Şu an aklıma isim gelmiyor
şair: Ahmet Selçuk İlkan
film: Yok
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön