View Single Post
Eski 25-11-2013, 10:01   #23
pomodoro
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Yeni tepsiyi başlattım. Ama yeterli değil tabi. Daha geniş bir alanda ekim yapmalıyım. Bu arada evde iki tane kedi var. Bir tepsi çimi korumak kolayken daha büyük ölçekte ekim yaparsam çimleri onlardan nasıl kaçıracağım bilmiyorum

Benim izlediğim yöntem şöyle: 1 su bardağı organik buğdayı bir tasta bol suda 24 saat bekletiyorum (Bu suya aspirin veya oksijenli su katıldığını okudum. Buğdayların dayanıklılığını arttırıyormuş. Ben denemedim). Suyunu 8-12 saatte bir değiştiriyorum. İlk 24 saatten sonra 2 gün boyunca gene aynı kasede, bu sefer susuz ve üstleri bir bezle örtülü bekliyorlar. Ama bu 2 gün boyunca da 8-12 saatte bir buğdaylari sudan geçirmeye devam ediyorum. 3.günün sonunda buğdayların pek çoğunda kök yapısı gelişmiş hatta bazılarında minik beyaz filizler çıkmış oluyor. Sonra derin olmayan bir tepsiye bir kaç kat kağıt havlu seriyorum (Kağıt havlu beyazlatıcı kullanıldığı için zararlıymış diye okudum. Belki pamuklu bir kumaş parçası kullanılabilir yerine), bol suyla ıslatıyorum, tohumlarımı üzerine dizip bir fırın kağıdıyla üstünü hafifçe kapatıyorum. Bu dönemde çimlerin güneş almaması lazımmış. Sabah akşam sulamaya ve fazla suyu süzdürmeye devam ediyorum. Bu dönemde çimlerin dibinde küfler oluşabiliyor. Deneme ve kontrol amaçlı aktardan da çim tohumu alıp tepsinin yarısını city farm, yarısını aktar tohumu ekmiştim. Aktardan aldığım tohumlar çok daha fazla küf yaparken city farm tohumlarında az küf gördüm. Küf için de karbonatlı su uygulamasının iyi geldiğini okudum. 2-3 gün içinde büyüyen çimler fırın kağıdını yukarı kaldırıyor. O zaman kağıdı alıp tepsimi güneş alan bir yere koyuyorum. Sonrasında sabah akşam sulamaya devam ediyorum. 4-5 günde çimler 10-12cm yüksekliğe ulaşıyor...

Bundan sonraki aşamada ben de topraklı üretimi ve tabi daha geniş alana ekimi deneyeceğim. Ama hala 2 kişi için her gün birer "shot" çim suyu imkansız geliyor...

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön