View Single Post
Eski 24-11-2013, 19:10   #30
demlichay
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Merhabalar arkadaşlar,

Eğer resmi yüklemeyi başarabildiysem, ben de resimdeki gibi bir "Menekşe Apartmanı" yapmayı tasarlıyorum. Yapmak istediğim şey, bu forumdan aldığım ve acemi çizimimin yanına koyduğum iki standın karışımı: Ana yapı alttaki resimdeki gibi olacak; ancak üstteki resimde olduğu gibi etrafını fermuarlı ve şeffaf bir naylonla mantolayarak sera ortamı oluşturmayı düşünüyorum. (Gerekli mi?)

Her konuda önerilerinize ihtiyacım var, özellikle de ışık konusunda. Armatür ve floresan ampüller oldukça pahalı olduğu için hatalı seçim yapmak istemiyorum. Sormak istediklerim:

- Rafları mdf düşünüyorum, altlarına ince bir yansıtıcı / aliminyum levha (artık ne olur bilemiyorum...) kaplatacağım ve armatürleri bunlara monte edeceğim. Sizce doğru bir fikir mi? Bazı resimlerde rafları tel ızgaradan gördüğüm için soruyorum.

- T5 floresan kullanmayı düşünüyorum. (T8'lere göre daha yeni bir teknoloji imiş.) Ancak :
a. Bunların ısı üretimi nasıldır, menekşeleri yakmayalım
b. Gördüğüm kadarı ile bunların "low / medium / high output" çeşitleri var. Hangisini kullanmalı ?
c. Yine grolüx , aquastar, blue sky, deep sea gibi çeşitleri var. Bunlardan hangisini almalı? (https://www.okyanusmarket.com/Akvary...resan_Lambalar)

- Nasıl bir armatür kullanmalıyım? Çok pahalı, uçuk şeyler var. Mesela :
T5 ARMATÜR T5 ARMATÜR
Bunlar fark yaratıcı, parasını hak eden şeyler mi?

Ya da şöyle bir armatür mü kullanmalıyım :
1x28w. Line T5 Armatür (Alçak tavan) - Karma Lighting

- Yine önemli bir konu, hem armatür hem floresanla ilgili : Her katta tek floresan mı olmalı yoksa çift mi?

- Şu (her katta tek olarak) uygun bir seçim olur mu? http://www.sylvania-tr.com/SYLVANIA,...quastar-t5-39w

Yardımlarınız beni çok mutlu edecek.

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen demlichay : 24-11-2013 saat 19:14 Neden: link ilave...
demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön