View Single Post
Eski 14-11-2013, 16:05   #122
alpay_23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caturanga Mesajı Göster
Sn.livingdead1978 kısaca anlatabilecek bir konu değil.bazılarının çözücüleri farklı bazıları ısıya dayanıklı değil(filtre ile ortama katıyorsunuz),bazıları ışığa dayanıklı değil,saklama koşulları farklı vs. sizin öncelikle bir bitki parçasını steril hale getirip steril bir ortama(ortamın ne içerdiği önemli değil) yerleştirebilmeniz bunu da 2-3 altkültür sürdürebilmeniz.bunu yapamıyorsanız gerisi çok da önemli değil)
***. Ben hobi olarak misel üretimi yapıyorum. (pleurotus Nebrodensis). evde camdan yaptığım mini bir kabin ve sterilizasyon cihazım, laboratuvar ekipmanları vs. çoğu şey var. Bitki doku kültürü de ilgimi çekti. Siteden okuduklarım; Sizin bitki doku konuda oldukça uzmanlaşmış olduğunuzu gösteriyor. Elimde Duchefa Biochemie Marka MS basal salt medium var. yaptığım hesaplamaya göre 4.3 g/l kullanmam gerekiyor. Fakat yabancı dilimin yettiği kadarıyla okuduğum kaynaklarda içinde vitamin bulunmadığını farkettim. Agar var mı onu da bilemiyorum. agar yoksa kaç gram agar kullanmalıyım. vitamin yerine thiaminli vitamin tabletlerden ya da inositol&choline tabletlerden kullanabilir miyim? PH kaça ayarlamam gerekiyor. Cevaplarsanız minnettar olacağım. İyi çalışmalar.

alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön