View Single Post
Eski 13-11-2013, 12:33   #1
Orhank
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Orhank / Bahçe

Merhaba Mesleğim gereği hep bir çiftlik hayal etmiştim ama maalesef sadece bahçe ile yetinmek zorunda kaldım.
Başlangıçta çocuklarım organik beslensinler doğadan ve doğal olandan uzaklaşmasınlar diye başladım sonra keyfide katma değeri oldu

Bahçenin bulunduğu şehir : Ankara/Kalecik

Bahçenin büyüklüğü : 1060 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Bölge mikro klima bölgesi yağış içanadolu ortalamalarında

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : Bilgi sahibi değilim

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık/Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : İmarlı boş bir arsa imar öncesi tarla olarak kullanılmış

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 5 yıldır

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):Kişisel budama vs. döneminde profosyonel yardım alıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sebze için ayrılmış bir alan ve meyve ağaçları için bir alan var

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Su kuyusu olsa ve su çıksa ne iyi olurdu

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Kayısı, elma, armut, kiraz, şeftali, nar, ahududu, ceviz, nektarin, morsalkım, hanımeli, ıhlamur, gül, çilek vs.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Kayısı çok sever ve ilgilenirim

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : hepsi çok özel

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Çilek kendiliğinden çoğalıyor

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Damla sulama+Gübre tankı

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damla sulama

Toprak özellikleri : Killi bi toprak var ama hayvan gübresi ile 2-3 yılda yapısı biraz değişti ama 40 santim aşağısı normal olarak aynı kaldı

Kompost yapıyor musunuz? : evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : zirai ilaç kullanmayı sevmediğim için çok ürün kaybı yaşadım

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Az kullanmaya çalışıyorum

Bahçeniz organik mi? : Tam olarak değil

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Sığır gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Özel olarak ilgilendiğim baykuş temizliyor

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Dağ vs yok hafif bir esinti mevcut

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Bahçem

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : oldum

Düzenleyen Orhank : 25-03-2014 saat 12:15
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön